Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Konutu, işyeri, arsa ve arazisi olan herkesin her sene emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Belli zamanlarda ödenen bu vergi için ödemeler ilçe belediyesine yapılıyor.

Kimlerin ne kadar vergi ödeyeceği, sahip olduğu taşınmaz malın değerine göre belirleniyor. Kayıtlı değer üzerinden emlak vergisi oranları hesaplanıyor. Büyükşehirde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Kanunen konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi 2017 yılı 1. taksiti Mart ayında başlamıştı. Vergi için ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona erdi.

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ödemeleri ise 2 hafta sonra başlıyor. Ödemeler 1 Kasım’da başlayacak, 30 Kasım’da sona erecek. Bu sene içinde emlak satın alan kimselerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar beyanname vermeleri gerekecek.

31 Kasım’ın geçirilmesi ve 1 Aralık’dt ödeme yapılmak istenmesi halinde aylık vergi cezası uygulanıyor.

Bu ceza yüzde 1,40 oranında uygulanıyor. Vergi kaç ay ödenmezse o kadar ay için bu oranda ceza hesaplaması yapılıyor.

 

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

 

, ,