Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 6 gün

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım tarihinde sona eriyor. Buna göre emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 6 gün bulunuyor…

Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödenmesi gerekiyor.Kanunen, Türkiye sınırları içinde bulunan binalar Bina Vergisine; tüm arsa ve araziler ise arazi vergisine tabi oluyor.


Verginin mükellefi, gayrimenkulün maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Yeni taşınmaz satın alan kimselerin emlak vergisi mükellefiyeti bir sonraki yıl içerisinde başlıyor. Örneğin 2015 yılında taşınmaz alanlar ödemelerine 2016 yılı itibariyle başlıyor. Ancak yıl sonuna kadar emlak vergisi bildiriminin verilmiş olması gerekiyor.

Emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında ödeniyor.

Buna göre 2015 yılı için emlak vergisi son taksit ödemesi devam ediyor. Emlak vergisi son taksiti ödeme zamanı 30 Kasım oluyor ve hala vergi borcunu ödemeyen mükelleflerin son 6 günü bulunuyor.

İnternetten emlak vergisi nasıl yatırılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje