Emlak vergisi 1.taksiti için son 2 gün!

Emlak vergisi 1.taksiti için son 2 gün

Emlak vergisi, 1319 sayılı emlak vergisi kanunu gereğince yatırılıyor. Senede iki eşit taksitte ödenen verginin ilk taksit ödemeleri devam ediyor. 31 Mayıs tarihinde sona erecek emlak vergisi 1.taksiti için son 2 gün bulunuyor…

Emlak vergisi 1.taksiti için son 2 gün!
1319 sayılı Kanuna göre, Türkiye sınırları içinde bulunan binalar Bina Vergisine; tüm arsa ve araziler ise arazi vergisine tabi oluyor.
Verginin mükellefi, taşınmazın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef olruken, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Yeni taşınmaz mal satın alan kimselerin emlak vergisi mükellefiyeti bir sonraki sene içerisinde başlıyor. Mesela 2016 yılında ev alanlar ödemelerine 2016 yılı itibariyle başlıyor. Ancak yıl sonuna kadar emlak vergisi bildiriminin verilmiş olması gerekiyor.

Emlak vergisi için ödenecek tutar gayrimenkulün kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malların bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmaz malın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.

Emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenirken,İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor.

Buna göre 2016 yılı için emlak vergisi ilk taksit son ödeme günü 31 Mayıs olup, hala vergi borcunu ödemeyen kimselerin son 2 günü bulunuyor.

Ne kadar emlak vergisi vereceğim?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com