Emlak Konut Saraçoğlu projesi başlıyor! İhalesi 19 Nisan’da!

Emlak Konut Saraçoğlu projesinin ihalesi 19 Nisan’da yapılacak. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ankara Saraçoğlu’nda yeni projesi için hazırlanıyor.

Saraçoğlu projesi 72 yıl sonra Emlak Konut GYO imzasıyla yeniden hayat bulacak… Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın Saraçoğlu projesi bugün Maliye Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Saraçoğlu projesi tanıtım toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Kentsel dönüşüm kapsamında yükselecek Saraçoğlu 72 yıl sonra Emlak Konut GYO imzasıyla yeniden canlanacak.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum toplantının açılış konuşmasını yaparak projeye Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle başladıklarını söyledi.

Projeyle birlikte Saraçoğlu Mahallesi’nin tarihi dokunusunun korunarak yenileceğini söyleyen Kurum, “120 bin metrekarelik alana sahip projede 435 lojman, 250’ye yakın da tescilli ağaç var. Biz Saraçoğlu’nu aslına uygun olarak yenileyerek Ankara halkının hizmetine sunacağız.” dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Saraçoğlu’nun Türkiye’nin ilk toplu konut uygulamalarından biri olduğunu ifade etti. Taşdelen, “Her bir bina ve her bir ağacın korunmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Ankara albenisini kaybetmişti, bunda Ankara’nın AVM kenti olmasının da payı büyük. AVM’ler Ankara’nın kent yaşamını etkisi altına aldı. Kızılay eski albenisini kaybetti. Biz Kızılay’ı eski günlerine geri döndüreceğiz.” dedi.

 

Saraçoğlu’nun Ankara’ya değer katacağını aktaran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, “Ankara’ya değer katan bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Keçiören metrosunun Kızılay’a gelmesiyle dolmuş duraklarını yer altına alacağız, Kızılay’ı eski günlerine kavuşturacağız.” dedi.

Tarihi eserlerin kıymetini bilemediklerine söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ “Mimar Sinan hamamını yol açacağız diye yıkmışlar, artık böyle bir şey yok, Ankara’nın en önemli bölgelerinden olan Saraçoğlu aslına uygun olarak yenilenecek.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, projenin Ankara için hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Şehirlerin büyük bir nüfus baskısı altında olduğunu ifade ederek Saraçoğlu için rant endişesi taşındığını bildiğini söyledi.

Bakan Kurtulmuş, bu endişelerin gereksiz olduğunu, titizlikle hazırlanan proje ile şehrin değerinin artacağını söyledi. Yüzde 44.12’lik kısmın sosyal donatılara ayrıldığını, yüzde 55.88’lik kısmın ise turizm, kültür, konut ve ticari alan olduğunu aktaran Kurtulmuş kat sayısının 3 kattan fazla olmayacağını da sözlerine ekledi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, “Yaklaşık bir yıl önce başladığımız bu projede önemli bir noktaya geldik.” dedi. Bakanlar Kurulu kararının 7 Mart 2017 tarihinde yayınlandığını söyleyen Ağbal, projenin Ankara halkına hayırlı olmasını diledi.

Ankara Saraçoğlu projesinde 435 konut ve 250’ye yakın tescilli ağaç bulunuyor. Gelir paylaşımı modeliyle ihaleye çıkacak olan Saraçoğlu projesi ihalesinin ilk oturumu 19 Nisan’da gerçekleştirilecek. Projenin devir protokolü 20 Ekim 2017 tarihinde imzalandı.

 

 

Emlak Konut Saraçoğlu görselleri;

 

http://www.emlakkonut.com.tr/