Gayrimenkul kiralamalarında mal sahiplerinin kiracılarına yaptıkları senelik zam esasları Borçlar Kanunu’nda yer alıyor. Kanunla yapılan düzenlemelere göre mal sahipleri kiracılarına belirlenen oranlarda zam yapabiliyor.

Kanuen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartıyla geçerli oluyor. Ancak kanun kapsamında yapılan değişiklikler ile bu kural işyerleri için 2012 tarihinden itibaren 8 senelik süre ile ertelendi.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Buna göre 2020 yılına kadar dükkan sahipleri kiracılarına böyle bir zorunluluk olmaksızın istedikleri oranda zam yapabiliyor. Ancak zam hesaplamasında sözleşmede yer alan hükümler de önem taşıyor. Sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemesi durumunda mal sahibi istediği oranda zam yapabiliyor.

Dükkan kiracısına yapılacak zamda kullanılacak enflasyon oranları, her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından sitesinde açıklanıyor.

Ocak 2018 döneminde yenilenen kiralamalarda dükkan kiracısına ne kadar zam yapılacağını hesaplayalım:

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,37 arttı.Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre %15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,82 artış gösterdi.

Kira sözleşmelerinde “ÜFE” yazıyorsa yüzde 15,82 oranında zam yapılabiliyor.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,69 arttı.TÜFE’de (2003=100) 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,69, bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,92, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,92 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,14 artış gerçekleşti.

Kira sözleşmelerinde “TÜFE” yazıyorsa yüzde 11,14 oranında zam yapılabiliyor.

 

 

Ev kira artış oranı Ocak 2018!

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje