Değer artış kazancı vergisi 1. taksit 2018!

 

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, gayrimenkuller için ödenen vergiler arasında değer artış kazancı vergisi de bulunuyor. Gayrimenkul gelir vergisi olarak bilinen bu vergi taşınmazın satılması halinde ödeniyor.

Vergiyi taşınmazını bir önceki sene elden çıkaranlar ödüyor. Buna göre 2018 yılı vergileri, 2017’da elden çıkarılan taşınmaz mallar için ödeniyor.

Ancak her taşınmaz malını elden çıkaranlar bu verginin mükellefi olmuyor. Taşınmaz mala 5 seneden fazla sahip olmayanlar tarafından ödenen bu vergi edinim tarihinden itibaren 5 seneden fazla bir süre geçmiş olması halinde ödenmiyor.

Değer artış vergisi vergisi ödemeleri; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor. Ancak ödemeden önce beyanname verilmesi gerekiyor.

2017 gayrimenkul gelir vergisi için beyannameler 26 Mart’a kadar verilecek.

Değer artış kazancı vergisi 1. taksit 2018!

Değer artış kazancı vergisi 2018 1. taksit ödemeleri de 1 Mart’ta başladı. 31 Mart akşamı sona erecek. Vergi için ikinci taksitler ise Temmuz ayı içerisinde ödenecek.

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com