Çevre temizlik vergisi 1.taksit 2018 ne zaman son?


Çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmetleri gereğince ödeniyor.Çevre ve temizlik vergisini, mesken, işyeri ve diğer yapıları kullanan kimseler ödüyor.

Buna göre, malik değil, kullanan kişi vergide mükellef oluyor. Arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor. Verginin mükellefi taşınmazın kullanıcısı oluyor.

Çöp vergisi olarakta bilinen çevre temizlik vergisi, konut ve işyerlerinde farklı şekilde ödeniyor. Konutların vergisi su faturalarına yansıtılıyor.

İşyerlerinde ise verginin ilgili belediyeye ödenmesi gerekiyor. İşyeri vergisi ister belediyeye gidilerek, ister online bir şekilde e-belediye sistemi üzerinden ödenebiliyor.

Ayrıca kullanımda olmayan, boş vaziyette olan konut ve işyerleri için de çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Ancak bunun için belediyeye bir dilekçe ile bildirim verilmesi gerekiyor. 2018 çevre temizlik vergisi 1.taksit ödemeleri 1 Mart tarihinde başladı.

Çevre temizlik vergisi 1.taksit 2018 ne zaman son?

Çevre temizlik vergisi için ilk taksit ödemeleri Mayıs ayının sonuna kadar yapılabilecek. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor. Buna göre şuanda 2018 yılı çevre temizlik vergisi için ilk taksitler devam ediyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com