Caddelere AVM modeli!

 

İstiklal, Abdi İpekçi ve Bağdat Caddesi’nde yaşanan krizi önlemek adına caddelere alışveriş merkezi (AVM) tarzı yönetim modeli gelecek. İşte detaylar…

Perakende sektörü, ticari hayatın önemli 3 durağı olan İstiklal, Abdi İpekçi ve Bağdat Caddesi’nde yaşanan kan kaybım durdurmak için kolları sıvadı. Sektör, belediyelerle işbirliğine giderek caddelere alışveriş merkezi (AVM) tarzı yönetim modeli önerecek.

 

AVM’lerde kiralamalar konusundaki çalışmaları ile sektörde ses getiren isimler arasında yer alan Jones Lang Lasalle Türkiye Başkam Avi Alkaş, belediyelerle işbirliğine giderek sektörün can damarı olan 3 caddenin AVM’ler gibi yönetilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

ŞİRKETE DEVREDİLECEK

Alkaş, “Bu modeli hayata geçirebilirsek İstiklal Caddesi yeniden kalkınabilir. Burada AVM’lerde olduğu gibi caddelerin yönetimi profesyonel bir şirkete devredilecek. Herkes aidatları o şirkete ödeyecek, belediye denetçi olacak. Abdi İpekçi ve Bağdat Caddesi’nin de kalkınmasının yolu buradan geçiyor” şeklinde konuştu.

SURİYELİLERİ EĞİTELİM

AVM müşterisinin alışkanlıklarını ve gelecek planlarım anlatmak üzere dün İstanbul’da düzenlenen toplantıya katılan Alkaş, Suriyeli gençlerin AVM’lerde eğitim görmesini sağlamak istediklerini kaydetti.

Alkaş, “Türkiye’de 800 bin Suriyeli çocuk var ve bunların 400 bini sokaklarda suça karışma tehlikesi altında. Bizim AVM’lerde çok büyük sinema salonları var ve bunlar Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi olabilir. Kamu ve özel sektör bir araya gelerek salonlar çocukların yeni meslek edineceği mekanlara dönüşebilir” diye konuştu.

 

TEKNOSA CEO’su Bülent Gürcan, 40 milyar dolara ulaşan elektronik pazarda sepet ortalamasının büyük olması nedeniyle alışveriş sıklığının az olduğunu kaydetti. Pazarı domine eden cep telefonu tablet ve notebookların 1.502 bin TL’lik alışveriş ortalamasına sahip olduğunu kaydeden Gürcan, “Bağdat, İstiklal ve Abdi İpekçi caddelerinde sıkıntılar var. Hızlı alışverişler için cadde mağazaları, aile ile yapılan keyifli alışverişler için AVM’ler tercih ediliyor. Mağazalar küçülüyor çünkü e-ticaret büyüyor. Müşterilerin yüzde 76’sı önce internetten araştırma yapıyor. Online daha fazla hayatımızda olacak ama müşterilerimiz o deneyimi mutlaka yaşamak istiyorlar” diye konuştu.

 

 

Sözcü