Binalarda yalıtım zorunlu mu?

Binalarda yalıtım zorunlu mu

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği konusundaki bilgi kirliliği vatandaşın cebini tehdit ediyor. Yönetmelikle tüm binalara 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale geldi. Ancak bu zorunluluk uyanık bazı inşaat firmaları tarafından vatandaşa ‘mantolama’ denilen ısı yalıtımının yaptırılmasının zorunlu olduğu şeklinde anlatılıyor. Buna inanan ev sahipleri apar topar binalarda mantolama yaptırıyor, boşu boşuna masrafa giriyor.

2011’DEN BERİ
Aslında süreç 2011 yılında başladı. Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale getirilirken, bunun için de son tarih olarak Mayıs 2017 belirlendi. Verilen süre yaklaşırken konuyla ilgili hummalı bir çalışma başladı. Apar toplar başlanan çalışmalar, bilgi kirliliğini, yanlış yönlendirmeleri de beraberinde getirdi. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, konuyla ilgili ev sahiplerini uyardı.

SINIRLANDIRMA YOK
Enerji Kimlik Belgesi’nin binanın enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ile ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi konusunda bilgi içeren bir belge olduğunu anlatan İMO Başkanı Cem Oğuz, “2017 yılından sonra tüm alım, satım ve kiralamalarda Enerji Kimlik Belgesi’nin ibraz edilmesi zorunlu olacak. Enerji Kimlik Belgesi’ne göre binalar A ve G harfleri aralığında bir enerji sınıfı alacak. Yeni inşa edilen binaların enerji sınıfının azami C olması gerekiyor. Mevcut binalar için enerji sınıfı sınırlaması bulunmuyor” diye konuştu.

DAİRE BAŞI 10 BİN LİRA
Antalya’da enerji ölçümü için akredite olmuş sadece iki firma bulunduğunu anlatan Cem Oğuz, “Buna karşın mantolama yapan yüzlerce firma bulunuyor. Tam bir bilgi kirliliği yaşanıyor. Enerji Kimlik Belgesi almayan binalar, mantolama yaptırıyor. Bu tamamen yanlış yönlendirme sonucu oluyor. Daire başı ödenen bedeller 10 bin liraya kadar ulaşabiliyor” dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ
Mantolamanın binanın düşük enerji sınıfında çıkması halinde başvurulabilecek çözüm yöntemlerinden biri olduğunu ifade eden Cem Oğuz, “Ben tatildeyken, oturduğum sitede bile yönetim mantolama kararı almış. 250 dairelik site için 1 milyon 750 bin TL fatura çıkarılmış. Zorunlu olduğunu zannetmişler. Onlara durumun öyle olmadığını anlattım. Kararı zar zor iptal ettirdim. İnşaat firmaları, konuyla ilgili bilgi kirliliğinden yararlanıyor. Sadece bu konu üzerine çalışan sahte firmalar bile türedi” diye konuştu.

VERGİ İNDİRİMİ OLACAK
Mevcut binalar için enerji sınıfı sınırlandırması bulunmamasına karşın daha üst enerji sınıfında yer alan binaların avantajları olacağına değinen Cem Oğuz, “Binalar enerji verimliliklerine göre vergilendirilebilecek, en çok vergiyi G sınıfı en az vergiyi A sınıfı ödeyecek. 2018 yılından itibaren A sınıfı binalar yüzde 75, B sınıfı binalar yüzde 50 ve C sınıfı binalar yüzde 25 oranında alım-satım vergisi indiriminden yararlanacak” diye konuştu.

İMO UYARIYOR
Binalarda ‘mantolama’ zorunlu değil, Enerji Kimlik Belgesi zorunlu. Bazı firmalara kanıp boşu boşuna masrafa girmeyin.

Sabah Akdeniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*