Beylikdüzü İncirli metro hattı ihalesi bu yıl gerçekleşecek!

Beylikdüzü İncirli metro hattı

CHP’li Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu, ilçenin bir ulaşım devrimine ihtiyaç duyduğuna vurgu yaparak çareyi anlattı: Bu yıl, Beylikdüzü – İncirli metro hattı ihalesi yapılacak. Ancak tek hat yeterli değil. Beylikdüzü’nün kuzeye bağlanması gerekiyor. Deniz ulaşımını kullanmak için acilen adım atılmalı.

‘İLÇEDE YAŞAYAN HERKESİN DERDİNE ORTAĞIZ’
İstanbul Beylikdüzü’nün CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, SÖZCÜ’ye projelerini ve çalışmalarını anlattı. “Bizim ilçe olarak sorunumuz yok” dedi. Tek sıkıntılarının İstanbul’un merkeziyle olan ulaşımdan kaynaklandığına vurgu yaptı. İmamoğlu, bu sorunu çözmenin yollarını anlattı. İşte o konuşma:

4 YILDA 100 BİN NÜFUS ARTIŞI

– Beylikdüzü’nde gayrimenkulün değeri 2 yılda yüzde 50 arttı. Bu artışta gerçekleştirdiğimiz kültürel ve sosyal etkinliklerin payı büyük. İlçemizin kendi içinde bir sorunu yok. Ama İstanbul’un merkezine ulaşımı sıkıntılı.
– İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bize verdiği en son bilgiye göre bu yıl İncirli-Beylikdüzü metro hattının ihalesi yapılacak. 4 yılda 100 bin nüfus eklendi bölgemize. İncirli’den Beylikdüzü’ne tek hat yeterli olmaz. İstanbul kuzeye doğru büyüyor. Beylikdüzü’nün kuzeye de bağlanması gerekiyor.

OTOBÜS HATLARI ELDEN GEÇSİN

– Beylikdüzü, Bahçeşehir ve Başakşehir üzerinden metro bağlantısı tasarımı var ama yatırım planlaması hâlâ yapılmadı. Burada bir ulaşım devrimine ihtiyaç var. Bu devrim 1-2 hat metro ile olmaz. Yoğun nüfus olan yerlerde kendi içinde de metro sistemlerinin kurulması gerekiyor.
– Otobüs hatlarının elden geçirilip düzenlenmesi gerekiyor. Avcılar-Beylikdüzü-Büyükçekmece hattında deniz ulaşımı kullanılabilir ama somut adım yok.

ÇOCUKLAR İÇİN 2 MİLYON METREKARELİK PARK
“Bizim çevre sorunumuz yok” diyen Ekrem İmamoğlu, ilçede 2 milyon metrekarelik yeşil alan asarladıklarını ifade etti.

İLÇENİN YÜZDE 10’U YEŞİL ALAN

– Beylikdüzü’nün çevre sorunu yok. Projesini hazırladığımız, inşaatına başladığımız ya da bitmek üzere olan toplam 1.5 milyon metrekareye yakın yeşil alan var. Dolgu alan üzerinde yaptığımız 500-600 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi ile 2 milyon metrekareye ulaşıyor. Bu rakam ilçenin yüzde10’u demek.
– Beylikdüzü için yaşam, çevre, ekonomi unsurlarını temel aldığımız bir plan hazırlıyoruz. 2016 içinde bitirip Beylikdüzü halkı ve İstanbul ile paylaşacağız. Burada amacımız kentin 15 yıl sonra nerede olacağını ortaya koymak.

Sözcü/ Özlem GÜVEMLİ