AVM’lerin TL’ye hangi kurdan geçiş yapacakları önemli!

barbaros-akyildiz

 

Grand Pera’da açtıkları yeni mağazanın tanıtım toplantısında konuşan Beta Ayakkabı Genel Müdürü Barbaros Akyıldız “Cumhurbaşkanımızın çağrısının ardından bazı AVM’ler TL’ye geçiş açıklamaları yaptı”

Akyıldız “Bugünkü kurdan geçilecekse bunun çok fazla bir anlamı olmayacak” dedi.

Grand Pera’da açtıkları yeni mağazanın tanıtım toplantısında konuşan Akyıldız “Cumhurbaşkanımızın çağrısının ardından bazı AVM’ler TL’ye geçiş açıklamaları yaptı. Ancak TL’ye geçerken hangi kurdan geçileceği de önemli. Biz aynı zamanda BMD üyesiyiz. BMD çatısı altında da toplantılar yaptık. Derneğimizin hesabına göre 5 yıl önceki kurlar dikkate alınarak ve TEFE-TÜFE ortalaması hesaba katıldığında kur sabitlenecekse dolar 2.30-2.40, Euro 2.60-2.70 olması gerekiyor. Yani son 5 yılda gelen enflasyon verileri aslında bu rakamları söylüyor. Rasyonel bir zemine oturması lazım. Çünkü organize perakende istihdam açısından çok önemli” dedi. Akyıldız “Alışveriş yatırımcıları derneği (AYD) ile görüşmelerimiz sürüyor. BMD’nin söz konusu girişimleriyle ortak bir karar çıkacaktır. Herkesin taşın altına elini sokması gerekiyor” diye konuştu.

Halen 3’ü caddede, 36’sı AVM’de olmak üzere 39 mağazaları bulunduğunu anlatan Akyıldız “İnternet mağazamızla birlikte 40 mağazaya ulaştık. Bu yılı yüzde 25 ciro artışıyla kapatacağız. 67 milyon liralık ciro hedefimiz tutacak. Yeni yılda ise 5-6 mağazalık bir yatırım planımız daha var” diye konuştu. Akyıldız havaların soğuması ile birlikte son 18 günde bot satışlarında satışlarda yüzde 60 artış olduğunu da söyledi.

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) ‘Mağaza kiraları uygun kurla TL’ye döndürülsün’ talebini desteklediklerini bildiren İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi “Değer zincirinin kopmaması için AVM’ler Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vermeli” dedi. Tanrıverdi “Bugün yaşadığımız sürecin imalatçılara da yansımaları olacak” dedi.

Star Gazetesi