50 bin konuta gelen başvuru TOKİ’ye duyulan güvenin göstergesidir!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut idaresi Başkanı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, TOKİ Dergi’de 50 bin sosyal konut kampanyasını değerlendirdi.

Yeni bir şehircilik vizyonuyla ülkemizin dört bir yanında şehirlerimize ve insanlarımıza değer katacak yepyeni projeler hayata geçirmeye başladık. Sosyal konutlar, kentsel dönüşüm uygulamaları, park ve rekreasyon projeleriyle kültür sanattan ticaret ve sanayiye, eğitimden sağlık ve güvenliğe, milletimizin ihtiyacı olan yapı ve tesislerin üretiminde yeni bir çizgide, büyük bir heyecanla hizmet veriyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda 50 bin yeni sosyal konutun inşası hedefiyle büyük bir hamle başlattık.

Ülke genelinde 140 projeyle hayata geçireceğimiz yeni yerleşimler, az katlı planda mahalle konseptinde hazırlanmış mimari tasarımlarıyla, yatay yapılaşmanın en nitelikli uygulama alanlarına dönüşecek. Talep toplama işlemleri 19 Nisan’da tamamlanacak olan 50 bin yeni sosyal konut kampanyasına şimdiden 500 bini aşkın başvurunun alınmış olması, milletimizin TOKİ’ye duyduğu güveni bir kez daha kanıtlar niteliktedir.

Şehirlerimizin en önemli sorunları arasında bulunan ve can güvenliğini doğrudan ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmalarında üç önemli yerleşimde daha uygulama aşamasına geçtik. İstanbul Üsküdar ve Esenler ile Ankara Mamak’ta başlattığımız toplam 62 bin 309 konutu içeren dönüşüm, vaat ettiği fiziki ve sosyal çevreyle örnek dönüşüm projeleridir.

Akıllı şehir konseptiyle hazırlanan ve 8,7 milyon metrekarelik alanda yürütülecek 60 bin konutluk Esenler projesi, teknolojiyi ve çevreyi aynı potada buluşturan, sürdürülebilir çevre yaklaşımının tüm boyutlarıyla yansıtıldığı Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm uygulamasıdır.

Konut üretimlerimiz sürerken indirim kampanyalarıyla konut ve iş yeri sahipliğini kolaylaştırıcı önemli adımlar atıyoruz. 19 Nisan’a kadar sürecek olan yeni indirim kampanyamızla, borcunu erken ödeyip tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarımıza toplam borçları üzerinden yüzde 22 oranında indirim sağlıyoruz.

Ülkemizin hemen her köşesinde tamamlanan konut projeleriyle vatandaşlarımız sıcak yuvalarına taşınmanın heyecan ve mutluluğunu yaşarken, yeni konut kuraları ve anahtar teslim törenleriyle sevinçlerine ortak olmaya devam ediyoruz.

Ömer BULUT
Toplu Konut idaresi Başkanı