2b arazileri nerelerdedir?

2b arazileri nerelerdedir
6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesi B bendi için kullanılan bir kısaltma olarak ifade edilen 2b arazileri nerelerdedir? 2b arazileri hangi illeri kapsıyor?

2b, 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun 2. maddesinin B bendi için kullanılan bir kısaltması olarak tanımlanıyor. 2b araziler orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler olarak ifade ediliyor.

2b arazileri satın almak için belirlenen süre içerisinde idareye başvuran ve idare tarafından tespit edilen satış bedelini itiraz ve dava konusu etmeden kabul edenler de hak sahibi sayılıyor. 2b arazilerin satışı için başvuruda bulunan hak sahiplerine satış işlemleri idarece, başvuru süresinin bittiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde açıklanıyor.

2b arazisi başvurusu defterdarlıklara ve mal müdürlüklerine yapılıyor. Başvuru işlemleri sırasında istenen 2b arazisi bedelinin Ziraat Bankası şubeleri ve internet üzerinden “2B ve tarım arazileri” tahsilat hesabına yatırılması gerekiyor.Peki 2b arazileri nerelerdedir? 2b arazileri hangi illeri kapsıyor?

2b arazilere rantı yüksek olan illerde rastlanıyor. Arazilerin yüzde 80’i Antalya, Mersin, Kocaeli ve Yalova gibi illerde bulunuyor. 2b arazilerin büyük kısmı zeytinlik, narenciye alanları ve otlaklardan oluşuyor.

Bu alanlar üzerinde su, doğalgaz, elektrik gibi alt yapısı, devlet tarafından sağlanan 400 bin civarında yapı bulunuyor.

2b arazi başvuru formu!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*