2018 Şubat ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, kira sözleşmelerinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılabiliyor.asal olarak tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.

İşyerindeki kiracıya kira artış hesaplamalarında sözleşme serbestisi uygulanıyor. Buna göre sözleşmede belirlenen oranlarda işyerindeki kiracıya zam yapılabiliyor.Borçlar Kanunu ile kira artışlarını ÜFE ile sınırlandıran hüküm, 2020 yılına kadar yalnız meskenler için uygulanıyor.


Kira artış hesaplamalarında kullanılan oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu açıklıyor. TÜİK’in açıkladığı ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak hesaplama yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 Şubat döneminde uygulanacak kira artış oranları açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,99 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,66 artış gösterdi.

Peki 2018 Şubat ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?

Mevcut kira: 1000 TL
Zam oranı: Yüzde 15,66
Zam bedeli: 156,6 TL
Zamlı kira bedeli: 1556,6 TL

 

Dükkan kira artış oranı Şubat 2018!
 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje