2015 Eylül ayı kira artış oranları!

2015 Eylül ayı kira artış oranları

Taşınmaz mal kiracılarına, sözleşmelerinin yıllık olarak yenilenmesi halinde zam yapılıyor. Kira bedelinde yapılan bu artış, Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenen esaslar doğrultusunda yapılıyor.

Kanunen evlerdeki kiracıya ÜFE oranlarına göre zam yapılması gerekirken, bu kural işyerleri için geçerli olmuyor. İşyerlerinde 2020 yılına kadar sözleşme serbestisi uygulanıyor.

Buna göre, işyerindeki kiracının kira bedelinde yapılan artış tarafların anlaşmalarına bağlı olarak değişiyor.Ev kira hesaplamasında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.

Ağustos 2015 verilerine göre, bu ay ev kirasına en fazla %6,21 oranında zam yapılabilecek.TÜİK tarafından yayınlanan kira artış oranlarının da yer aldığı enflasyon bülteni aşağıda yer alıyor:

urt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,98 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,21 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %6,14 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,81 düşüş, imalat sanayi sektöründe %0,91 artış, elektrik ve gaz sektöründe %2,53 artış ve su sektöründe %0,01 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış basım ve kayıt hizmetlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; basım ve kayıt hizmetleri (%4,09), makine ve ekipmanlar (b.y.s.) (%2,91), kimyasallar ve kimyasal ürünler (%2,88) alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz (%-11,28), kok ve rafine petrol ürünleri (%-8,75) ve diğer ulaşım araçları (%-0,64) bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Ağustos ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında ve en yüksek yıllık artış da dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

Üretici fiyat endeksi Ağustos 2015!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*