Yeni evin emlak vergisi ne zaman ödenir?

Yeni evin emlak vergisi ne zaman ödenir

Türkiye sınırları içinde bulunan tüm bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor ve iki taksitte verginin ödenmesi gerekiyor. Peki yeni evin emlak vergisi ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

Yeni evin emlak vergisi ne zaman ödenir?
Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye’de yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Vergi, senede iki eşit taksit şeklinde ödeniyor.

Bina Vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödüyor.Bir binaya paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükellef oluyor.

Vergi iki taksitte ödebiliyor. Peki yeni evin emlak vergisi ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

Yeni bir ev satın alan kimseler beyannamelerini bağlı olduğu belediyeye veriyor.Emlak vergisi beyannamesi en geç gayrimenkulün tapusunun alındığı yılın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Örneğin 2016 yılı içerisinde bir ev aldığınızı düşünelim. Bu senenin sonuna kadar beyanınızı yapmanız gerekiyor. Ödemeler ise bir sonraki sene başlıyor

Yeni inşa edilen binalardan ev alanlara, emlak vergisi için 5 yıl süre ile uygulanan “geçici muafiyet” bulunuyor.

Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Örneğin; Bayan A, 1.12.2014 tarihinde inşaatı tamamlanan apartmandan dairesini, 1.1.2015 tarihinde satın almıştır.

Dairenin 2015 yılı emlak vergisi değeri 200 bin TL’dir. Bu durumda, Bayan A 2016-2020 yıllarında geçici muafiyetten yararlanarak; 2016 yılı için 50 bin TL’lik muafiyeti düşürecek. Geriye kalan 150 bin TL üzerinden emlak vergisi ödeyecek.

Ortak evin emlak vergisi nasıl ödenir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com