Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Yeni ev aldım emlak vergisi ödeyecek miyim

Emlak vergisi taşınmaz mallar adına her sene iki taksitte ödeniyor. Verginin mükellefi taşınmazın sahibi oluyor. Peki yeni ev aldım emlak vergisi ödeyecek miyim? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisinin, gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. 1319 sayılı kanun kapsamında esasları belirlenen emlak vergisi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler tarafından ödeniyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın değeri ile emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Vergi büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak veriliyor.

Vergi, bağlı olunan belediyeye nakit olarak ödenebildiği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de ödenebiliyor. Bankalar, vergi dönemlerinde birtakım kampanyalar yapabiliyor.Peki yeni ev aldım emlak vergisi ödeyecek miyim? diyorsanız işte yanıtı…

Evin satışının yapıldığı yıl ve daha önceki yıllara ait emlak vergisinin mükellefi satıcı niteliğindeki eski malik oluyor.
Örneğin 2015 yılında satın alınan evin vergisini eski malik ödüyor. Yeni malik olarak vergi ödemelerine 2016 yılında başlıyor.Ancak 2015 yılının sonuna kadar beyanname verilmesi gerekiyor.

Emlak vergisi cezası hesaplama!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,