Yeni aldığım evin emlak vergisi ne olur?

Yeni aldığım evin emlak vergisi ne olur

Emlak vergisi gayrimenkuller adına her sene iki taksitte ödeniyor. Verginin mükellefi taşınmaz malın sahibi oluyor. Peki yeni aldığım evin emlak vergisi ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi, taşınmaz mallar için devlete ödenmesi gereken vergi olarak karşımıza çıkıyor. 1319 sayılı kanun kapsamında esasları belirlenen emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından her yıl ödeniyor.

Verginin mükellefi taşınmaz malların sahibi oluyor. Eğer, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergiyi ödemek ile yükümlü oluyor.

Emlak vergisi ilk taksitleri; Mart – Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksitler ise Kasım ayı içinde ödeniyor. Peki yeni aldığım evin emlak vergisi ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

Örneğin 2015 yılında satın alınan evin vergisini eski malik ödüyor. Yeni malik olarak vergi ödemeleri ise 2016 yılında başlıyor.

Satışı yapılan taşınmaz malın satıştan önceki döneme ait ödenmemiş emlak vergisi ve ek emlak vergisi borçlarından taşınmazı satan yanında taşınmazı alanında müteselsilen sorumluluğu bulunuyor.

Verginin taşınmaz malı satın alan tarafından ödenmesi durumunda alıcının satıcıya başvurarak ödemiş olduğu vergiyi talep edebiliyor.

Emlak vergisinden muafiyet dilekçesi!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com