Yeni AKM projesi tanıtıldı! 2019’da açılacak!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni AKM projesini anlattı. Yeni AKM’nin 2019’da açılması planlanıyor.

 


Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Yeni AKM projesi Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Tanıtım toplantısında milletvekilleri, belediye başkanları sanatçılar Orhan Gencabay, Ajda Pekkan ile modacı Cemil İpekçi de yer aldı.

Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi video ile tanıtıldı. Projenin 2019 yılında açılması planlanıyor. Taksim Meydanı’nda bulunan yeni AKM projesi tiyatro binası olarak 1946’da projelendirildi. AKM, Mimar August Perret tarafından hayata geçirildi.

 

1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açılan AKM 1970’te bir oyun sırasında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi.

İki girişi olacak yeni AKM yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik büyük bir opera salonuna kavuşacak. AKM’ye eklenecek yeni binada 1.000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 800 kişilik tiyatro, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane ve 885 araçlık otopark olacak.

 

 

Mimar Tabanlıoğlu, projedeki teknik özellikler hakkında da bilgi verdi. Tabanlıoğlu “Bu kültür sokağımız, 365 gün insanların içinde gezebileceği, kitap okuyabileceği, kahve içebileceği, aynı zamanda tiyatrolara gidebileceği bir bölge. Burası cıvıl cıvıl, İstanbul’un yeni bir merkezi olacak.” dedi.

 

 

Yeni AKM bölgeyi kültür ve sanat sokağına çevirecek

Yeni kültür mekanı olacak projede konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları, kafeler ve restoranlar yer alacak. AKM’de Atatürk Kitaplığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atatürk Kültür Merkezi Projesi tanıtım toplantısının, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bakanlığımızdan, belediyemize ve mimarlarımıza kadar bu projenin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. İnşallah az önce de değerli mimarımızın da ifade ettiği gibi 2019’un ilk çeyreğinde, nasip olursa tamamlanıp hizmete girdiğinde Atatürk Kültür Merkezi, İstanbulumuz için gerçekten yüz akı, gerçekten sembol bir mekan haline gelecektir.” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AKM’nin yeniden inşasına karşı çıkan zihniyetle Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini engellemeye çalışan anlayış aynıdır. İstanbul’da inşa ettiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projelerimizi engellemek için uğraştığımız güçlerle Suriye ve Irak’taki operasyonlarımızı sabote etmeye çalışan eylemler de aynıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeniden ama daha büyük, daha işlevsel, daha modern şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezinden en çok yıllardır bu projeyi sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Fakat onların yanlış yolda gidiyor olmaları, bizi doğru işler yapmaktan alıkoyamazdı, alıkoyamaz. Nitekim benzer görüntülere Marmara’dan Avrasya Tüneli’ne ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Osmangazi Köprüsü’ne kadar nice projelerde şahit olduk.” şeklinde konuştu.

 

“AKM’nin mimarisinde kullanılacak tüm malzeme yerli olacak”

AKM’nin mimarisinde kullanılacak tüm malzemelerin yerli olacağını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, “AKM yoruldu, yaşlandı artık günün icaplarını yerine getiremez hale geldi. Onun için yeni bir binaya ihtiyaç var. AKM’nin yenilenmesine ihtiyaç var. Bundan dolayı uzun bir hazırlık döneminden böylesine güzel bir projeyle Türkiye kamuoyunun karşısına çıkıyoruz ve AKM’yi yeniliyoruz. İnşallah 2019’da da bitirerek içindeki ilk töreni, ilk toplantıyı, konseri yapacağız. Yeni AKM’nin modern çizgiler taşıması, kendine özgü birtakım çizgiler taşıması kaçınılmazdır. Onun için AKM’nin yeni binasının Türkiye için bir övünç projesi olacağını biliyoruz. Bizim buradan tavsiyemiz şudur, AKM ile ilgili geçmiş dönemde bazı eleştiriler, bazı spekülasyonlar yapıldı. Ben hiç kimsenin AKM konusuna ideolojik, şartlı ve yanlı yaklaşmamasını tavsiye ederim. Bütün Türkiye’nin övünç duyacağı, hepimizin gerçekten önünden kıvançla geçeceğimiz, içerisinde son derece güzel etkinlikleri takip edeceğimiz Türkiye’nin medarı iftiharı bir projemiz olacak. Günün şartlarına uygun şekilde Atatürk Kültür Merkezi bir kültür ve sanat merkezi haline gelecek.”

 

, ,