Veysel Eroğlu’ndan Antalya’ya 30 yatırım müjdesi!

veysel eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tabiat turizmiyle ilgili hamle yapmak istediklerini belirterek, “Bakanlık olarak Antalya için Tabiat Turizmi Master Planı’nı hazırladık. Uygulama eylem planımız da hazır.” dedi.

Kaş ilçesinde 5 tesisin temel atma törenine katılan Eroğlu, helikopterle Akdeniz Üniversitesi Stadı’na geldi. Eroğlu’nu burada, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın ve Hüseyin Samani’nin aralarında bulunduğu protokol üyeleri karşıladı.

Eroğlu, daha sonra Antalya Valiliğini ziyaret etti ve anı defterini imzaladı. Türker’den brifing alan Eroğlu, daha sonra valilik salonunda basın toplantısı düzenledi.

Stajını Antalya’da yaptığı için kentin kendisi için ayı bir önem taşıdığını belirten Eroğlu, Antalya için ne yapılsa az olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çizdiği vizyonla Antalya’nın, köyken dünyanın imrendiği bir büyükşehir haline geldiğini ifade eden Eroğlu, dünyanın incisi Antalya ile gurur duyduklarını kaydetti.

Eroğlu, bakanlığının, son 3 yılda Antalya için müjde niteliğinde 100 proje hazırladığını ve bunun maddi karşılığının 1 milyar 620 milyon lira olduğunu bildirdi.

Daha önce müjdesini verdikleri 70 projenin 39’unun tamamlandığına işaret eden Eroğlu, geri kalan 31 projeyi de en kısa zamanda sonuçlandıracaklarını vurguladı.

Bugünkü ziyaretine ise 30 müjdeyle geldiğini anlatan Eroğlu, çok önemsedikleri bu projelerin Antalya’ya değer katacağını dile getirdi.

– “Antalya çok daha hızlı kalkınacak”

Antalya’da deniz turizminin yanında tabiat turizmine de yönelmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını bildiren Eroğlu, “Tabiat turizmiyle ilgili hamle yapmak istiyoruz. Çünkü tabiat turizmi için gelen turistler daha fazla para bırakıyorlar. Bakanlık olarak Antalya için Tabiat Turizmi Master Planı’nı hazırladık. Uygulama eylem planımız da hazır. Bu planı Antalya Valimize verdim. Bu konuda bir çalıştay yapmak istiyoruz. Turizmcilerin de bu konudaki görüşlerini almak istiyoruz. Muhteşem bir çalışma olacak ve bu sayede Antalya çok daha hızlı kalkınacak.” dedi.

Eroğlu, master planı kapsamında 22 etkinlik alanının belirlenerek, hizmete sunulacağını kaydetti.

– “Bu günlerden ‘altın çağlar’ olarak bahsedilecek”

Daha sonra beraberindekilerle Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Eroğlu, burada Türel’den “Antalya’nın vizyon projeleri” olarak adlandırılan Tünektepe ve Boğaçayı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Eroğlu, “Muhteşem Antalya’nın muhteşem projeleri” olarak değerlendirdiği iki çalışmaya ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Antalya’nın G20 Zirvesi’ne başarıyla ev sahipliği yaptığını anımsatan Eroğlu, zirvedeki dünya liderlerinin Antalya’ya hayran kaldığını belirtti. Eroğlu, bu başarılı organizasyonla Antalya’nın ne kadar önemli bir şehir olduğunun tasdik edildiğini dile getirdi.

Türel yönetimindeki kentin, dünyada parlayan bir yıldız haline geldiğini ifade eden Eroğlu, “İleride Antalya’nın tarihi yazıldığında bu günlerden ‘altın çağlar’ olarak bahsedilecek.” diye konuştu.

Eroğlu’nun desteğiyle hayata geçirdikleri büyük projelerden bahseden Türel de özellikle “çılgın projeleri” olarak adlandırdıkları Boğaçayı konusunda desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

– “AK Parti, dünyanın en büyük siyasi organizasyonu”

Ardından AK Parti Antalya İl Başkanlığını ziyaret eden Eroğlu, burada partililerine seslendi. Antalya’ya sevgisini yineleyen Eroğlu, bu ili en fazla ziyaret eden bakanlardan biri olduğuna dikkati çekti.

Partilerinin Antalya’daki oyunu yüzde 100 arttırdığına işaret eden Eroğlu, bunu, partililerinin üstün gayretiyle başardıklarını anlattı.

Bakan Eroğlu, 1 Kasım seçiminin önemine değinerek, şunları söyledi:

“Bu seçim, milletin kaderinin dönüm noktasıydı. Bir yanda dünyadaki ekonomik kriz, bir yanda terör varken AK Parti yeniden iktidar olmasaydı, Türkiye’nin hali ne olurdu? Türkiye’de istikrarı AK Parti sağladı ve bu sizin alın terinizle oldu. AK Parti 8 milyon üyesiyle dünyanın en büyük siyasi organizasyonu. Kadın üyesi 4 milyonu geçti. Birçok ülkenin nüfusundan daha çok üyemiz var. Bunun temeli Cumhurbaşkanımız tarafından atıldı.”

Seçimden önceki vaatlerinin yüzde 100’ünü yerine getirdiklerini kaydeden Eroğlu, “Onlar konuşur AK Parti yapar diyorduk, yaptık. Hükümet kurulunca Başbakanımız dedi ki ‘Biz sözümüzün eriyiz.’ CHP’nin genel müdürü notere giderek verdiği sözleri onaylatmak istedi. Onların noter senedinin bile bir önemi yok. AK Parti verdiği sözü tutar, söylemesi yeter. Sözlerimizin tamamını yerine getirdik. Reformlarda da yüzde 80’e ulaştık onları da tamamlayacağız.” dedi.

Bakan Eroğlu, daha sonra DSİ 13. Bölge Müdürlüğüne geçerek, koordinasyon toplantısına katıldı.

AA