Vergi mükellefleri dikkat! 2019 gayrimenkul vergi dönemi başladı!

2019 yılı içerisinde Türkiye’de yer alan gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergi dönemi bugün itibariyle başladı. Bugün başlayan vergi dönemi kapsamında emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisinin 1. taksitlerinin ödemesi yapılacak.

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son ödemeler 31 Mayıs’ta, kira ve değer artış kazancı vergisinde ise son ödemeler 31 Mart’ta yapılacak. Vergi mükelleflerinin bu tarihlere dikkat etmeleri ve vergilerini zamanında ödemeleri gerekiyor. Zamanında ödenmeyen vergiler için bazı cezai yaptırımlar bulunuyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi için ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında, kira ve değer artış kazancı vergisi için ise ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılacak.

Vergi mükellefleri kimler?
1-) Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmesi yapılması gerekiyor. (Vergi ödemelerinden muaf olanlar hariç).
2-) Konut ve/veya iş yeri kullanıcıları çevre temizlik vergisini ödemeleri gerekiyor.
3-) 2018 yılı içerisinde kira geliri elde edenler kira gelir vergisini ödemeleri gerekiyor.
4-) Taşınmazını 2018 yılı içerisinde satanlar değer artış kazancı vergisi ödemekle mükellef.
5-) Kendisine miras kalan mirasçılar miras vergisi ödeyecek.

Gayrimenkul vergileri nereye ödenecek?
Emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi bağlı bulunan ilçe belediyesinde, kira gelir vergisi, değer artış kazancı vergisi ile miras vergisi vergi dairesinde ödenecek.