Türkiye’nin sanayi üretimi ilk çeyrekte yüzde 5.6 arttı!

türkiye sanayi üretimi

Türkiye, haftanın son işlem gününde yine başroldeydi. 500 milyon dolarlık net yabancı girişi olurken, gözler cuma günü açıklanacak ilk çeyrek büyümesine çevrildi
ABD’de tarım dışı istihdamın mayısta 38 bine gerileyerek 6 yılın en kötü performansını göstermesi ile birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını yıl sonuna erteleyeceği beklentileri gelişmekte olan ülkelere ilgiyi artırırken, Türkiye olumlu makro ekonomik verileri ile yine ön plana çıktı.

BİR GÜNDE 500 MİLYON $
Yoğun yabancı girişinin yaşandığı haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul yüzde 2.45 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. TL ile dolar karşısında yüzde 1.5’in üstünde değer kazandı. Dolar 2.9045 TL ile bir ayın en düşük seviyesine inerken, 2 yıllık tahvilin faizi de yüzde 9.35’ten 9.17’ye düştü. Haftanın son işlem gününde 500 milyon dolara yakın net yabancı girişi olduğu tahmin ediliyor.

MİNİMUM % 4.5 BÜYÜME
2013 yılından bu yana kendi liginde yatırım yapılabilir notunu koruyan ender ülkelerden olan Türkiye, jeopolitik riskler ve küresel ekonomideki belirsizliklere rağmen ekonomide olumlu performansını korumaya devam ediyor. 2015 yıl sonu itibarıyla 25 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye, geçen yıl yüzde 4, son çeyrekte ise yüzde 5.7 ile dünyanın en hızlı büyüyen beşinci ülkesi oldu. 10 Haziran Cuma günü açıklanacak bu yılın ilk çeyrek büyüme rakamları da ekonominin minimum yüzde 4.5 büyüyeceğini ortaya koyuyor. Ekonomistler, ilk çeyrek büyümesinin yüzde 4.5 ile 5.7 arasında gerçekleşmesini bekliyor.

SIRA FAİZ İNDİRİMİNDE
Önceki gün açıklanan enflasyon rakamları da önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri güçlendirdi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri için kritik önem taşıyan çekirdek enflasyon yüzde 8.69 ile 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Son üç ayda koridorun üst bandında 1.25 puanlık indirime giden Merkez Bankası’nın bu ay da en az yarım puanlık indirim yapması bekleniyor.

EKONOMİNİN KARNESİ
CARİ AÇIK: Martta yıllık bazda 29.5 milyar dolarla 6 yılın en düşük seviyesinde.
SANAYİ ÜRETİMİ: Martta arındırılmamış olarak yüzde 4.7, ilk çeyrekte yüzde 5.6 arttı.
İŞSİZLİK: Şubatta yüzde 10.9’a indi. Mevsimsellikten arındırılmış bazda 21 ay sonra yüzde 9.9 ile tek hane.
BÜTÇE: Geçen yılın ilk 4 ayında 4.1 milyar TL açık veren bütçe bu yılın aynı döneminde 5.4 milyar TL fazla verdi.
ENFLASYON: Çekirdek enflasyon yüzde 8.69 ile 8 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Sabah