Türk müteahhitlerin Katar’ı terk etmesi yasaklandı!

katar

Katar, geçen hafta yaşanan sel baskınında başkent Doha’daki binaları su basınca faturayı yabancı müteahhitlere kesti.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani, aralarında Türklerin de bulunduğu yabancı müteahhitleri makamına çağırarak, azarlar tonda uyardı. Müteahhit ve müşavirlere bir süreliğine yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Katar, selde zarar gören büyük inşaatların yabancı müteahhitlerinin ve şirket sorumlularının soruşturma bitene kadar ülkeyi terk etmesini yasakladı. El Arabiya’nın haberine göre, başta yeni Doha Uluslararası Havalimanı olmak üzere, Doha metrosu, yol, bina, spor tesisi gibi inşaatları gerçekleştirilen ve aralarında çok sayıda Türk şirketinin de bulunduğu yabancı müteahhitler hakkında soruşturma başlatıldı. Hükümet soruşturma sonuçlanıncaya kadar şirket sahipleriyle yöneticilerin ve teknik danışmanların ülkeyi terk etmesini yasakladı.

‘Biraz bağırmış’

Katar’la müteahhitler arasındaki krizin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyaretinde gündeme gelmesinin beklenmediği kaydedildi. Katar’daki inşaat işlerinde Türk müteahhitler ilk beş arasında yer alıyor. En büyük pazar Rusya ve Türkmenistan’ın arkasından en önemli yerler arasında bulunuyor. Milliyet’e bilgi veren bir sektör yetkilisi, şunları söyledi:

“Selden dolayı binalarda, alt – üst geçitlerde çok problem olduğu için Katar emiri çok kızmış büyük iş yapan müteahhitlere. Bu sadece Türklere değil. 1-2 tane Türk içine katılmış olabilir. Emir kızdığı için 7, 8, 10 büyük projenin müteahhitlerini, projecisini ve kontrolü yapan müşaviri çağırıyor, çünkü ona da kızıyor, ‘niye kontrol etmedin’ diye. Söz almış onlardan, çıkmayacaksın dışarı diye.”

Bir başka yetkili de, “Emir toplamış, bunlara biraz bağırmış. Sadece Türk değil. Dünyanın her yerinden müteahhitler ve müşavirler var. Dışarı çıkma yasağı diyorlar ama biraz evvel konuştum, ‘o da kalktı, öyle bir şey yok şu anda’ diyorlar. Rusya ile sıkıntı vardı aman bir de Katar çıkmasın” dedi.

Milliyet