Trump Organization yeni otel markasını piyasaya sürüyor!

 

Beyaz Saray’da göreve başlamadan önce tüm işlerini çocuklarına devreden Donald Trump’ın sahip olduğu Trump Organization, yeni bir otel markasını piyasaya sürüyor.

Haberdeki en ilginç taraf ise, şirketin partnerlik kuracağı “Türk Trump” ya da “Mike” lakaplı Mükemmel Sarımsakçı.

New York Times gazetesinden Steve Eder ve Ben Protess’in yazdığı habere göre, Trump’ın iki oğlunun yönetimindeki şirket Dallas’ta yeni bir otel projesinin peşinde. Şirketin bu yatırımdaki partnerinin ise Türk iş adamının sahipliğindeki bir emlak yatırım şirketi olduğu belirtiliyor. Trump’ın Scion isimli yeni bir otel markasını piyasaya süreceği ve zincirin ilk yatırımcısının Alterra Worldwide’ın sahibi Mükemmel Sarımsakçı olduğu belirtiliyor.

 

Alterra Worldwide adlı emlak yatırım şirketinin sahibi olan Sarımsakçı, Rusya ve Kazakistan dahil 20 kadar ülkede çeşitli yatırımlara sahip. Alterra Worldwide’ın sahip olduğu uluslar arası tecrübenin Trump’ın şirketi açısından bir fırsat olarak görüldüğü ifade ediliyor. Makalenin yazarları, yeni markayı piyasaya süren Trump’ın, Alterra Worldwide ile gittiği iş birliği ile sadece ABD’de değil, başka ülkelerde de yatırım yapmayı amaçladığını not düşüyor.

 

Makalede Alterra Worldwide’ın sahibi Mükemmel Sarımsakçı hakkında da bilgi veren yazarlar şu bilgileri paylaşıyor:

 

Mükemmel Sarımsakçı Teksas’ta tanıdık bir yüz. Başka yatırımcılarla birlikte Dallas’a kazandırdığı yatırımlar sayesinde şehir yöneticilerinin övgülerini kazanmış bir isim. ‘Türk Trump’ lakabıyla da bilinen Sarımsakçı, kurduğu danışmanlık sitesi üzerinden başka ülkelerde yatırım yapma olanakları konusunda hizmt veriyor ve tavsiye için gidenler saat başına 465 dolar para ödüyor. The Times’ta yer alan bilgiye göre Sarımsakçı ayrıca, yenilenebilir enerji konusunda Sri Lanka, Azerbaycan, Sudan ve Gürcistan gibi ülkelere de danışmanlık hizmeti veriyor.

 

“Trump benim idolüm”

Trump Otelleri’nin CEO koltuğuna 2015 yılında oturan Eric Danziger, son 3 tanesi bu ayın başında olmak üzere toplam 20 müteahhit ile niyet mektubu imzalandığını duyurdu. Danziger, önümüzdeki 3 yıl içinde 50-100 arasında otel açmayı planladıklarını ifade etti.

 

Oteller için anlaşma imzalanan müteahhitlerden biri de Türk iş insanı Mükemmel Sarımsakçı. “Trump benim uzun zamandır idolüm.” diyen Sarımsakçı, 2019’da Dallas’ta tamamlanması beklenen otelin ABD’deki zincirin ilk halkası olabileceğini söylüyor.

 

Sarımsakçı daha önce, 50 milyon $ tutarındaki projenin finansörleri arasında Türkiye, Katar ve Kazakistan’dan da yatırımcılar olacağını belirtmişti. Ancak ABD’de Başkan Donald Trump’ın Oval Ofis mesaisi boyunca bağlı kalacağını açıkladığı etik manifestosu üzerinden devam eden tartışmalardan sonra, Sarımsakçı, Dallas Morning News’e bir açıklama yaparak yatırımcıların Amerikalılar olacağını ifade etti.

 

Türkiye ile bağlarını koparmayan ve başta NEF olmak üzere çeşitli Türk şirketleriyle iş ilişkilerini sürdüren Mükemmel Sarımsakçı, daha önce CNN’e yaptığı açıklamada Trump ile Türkiye, Gürcistan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi içerisindeki olası projeler için görüştüğünü de söylemişti.

 

Dallas’ta yapılacak Scion Otel, yaklaşık 4 dönümlük bir alana planlandı. 220 odalı olması beklenen projenin 10 bin metrekarelik alanı da lüks mağazalar içerecek. Halihazırda bir park alanı olan bölgedeki projeye, Sarımsakçı’nın şirketi Alterra öz sermaye olarak yüzde 20-30 civarında katkıda bulunacak.

 

Turizm Güncel