Trabzon Çömlekçi’de dönüşüm ne durumda?

Trabzon Çömlekçi kentsel dönüşüm

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin ortaklaşa yürüttüğü Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Esentepe Mahallesi’nde kamulaştırılan 42 binanın yıkımlarının devam ettiği bildirildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon’un kentsel dönüşümlerde bir Türkiye örneği olduğunu belirterek, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kamulaştırılan binaların yıkımlarının sürdüğünü ifade etti.

Birinci etapta 134 binanın bulunduğunu ve 132’sinin kamulaştırmasının tamamlandığın kaydeden Gümrükçüoğlu, “Kamulaştırılan binaların yıkımları hız kesmeden devam ediyor. Esentepe Mahallesi’nde devam eden yıkımların bir hafta içinde tamamlanması planlanıyor. Böylece birinci etapta kamulaştırılan binaların tamamı yıkılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Gümrükçüoğlu, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Kaymaklı, Esentepe ve Değirmendere mahallelerini de kapsayan dev bir proje olduğuna dikkati çekerek, yıkımların tamamlanmasının ardından hazırlanan projenin uygulanmasına başlayacaklarını bildirdi.

Gümrükçüoğlu, Çömlekçi birinci etap kentsel dönüşüm alanının, Trabzon’un ismine, tarihine ve kültürüne yakışır şekilde Trabzon’a kazandırılacağını kaydetti.

Hürriyet