Torbalı’da kamulaştırılan 21 arsaya vatandaşlardan tepki!

Torbalı'da kamulaştırılan 21 arsaya vatandaşlardan tepki!

Torbalı’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan 21 parselin bulunduğu alana değerinin çok altında bedel biçilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Birçok parsel sahibi ise yeni bir ev almak için yeterli parayı alamayınca ev sahibi olmak için kredi çekmek zorunda kaldı.

Torbalı Mahallesi’nde, istasyonun karşısında bulunan alan için 2013 yılında kamulaştırma kararı çıkarılmıştı. İlk olarak Büyükşehir tarafından itiraz edilen ancak daha sonra yinelenen teklifle kabul edilen kamulaştırmada belirlenen bedel hayal kırıklığına neden oldu. İlçede İZBAN istasyonu yakınındaki arsaların metrekaresi 2 bin lirayı aşarken, İZBAN’ın Torbalı istasyonuna 100 metre mesafedeki bu alan 936 liraya kamulaştırıldı.


‘Kocaoğlu sözünü tutsun’

Mağdur olduklarını söyleyen arsa sahiplerinden Hamit Karaca, 2013 yılında Aziz Kocaoğlu’nun ziyaretinde kendilerine verdiği sözü hatırlatarak, “O dönemde Kocaoğlu bize, ‘Merak etmeyin. Arsalarınızın hakkını katbekat alacaksınız’ dedi. Bu mu bizim hakkımız? Arsalarımız değerinin çok altında satın alındı” dedi. Mağdurlardan Şaban Özlü ise kamulaştırma sonucunda aldığı para ile mevcut evinden çok daha küçük bir ev almasına rağmen yine de farkı kapatmak için kredi çekmek zorunda kaldığını söyledi.

Yeni Asır

 

, , , , ,