TOKİ’den Suriyeliler’e özel proje geliyor!

toki-suriye-projesi

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hedeflerinde bir gerileme olmadığını söyledi. Ergün Turan “Darbe girişiminden sonra vitesi yükselttik. Bu yıl hedefimiz 60 bin sosyal konut üretmekti. Bunu 64 bin olarak gerçekleştireceğiz” dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hedeflerde eksilme olmadığını belirterek, “Sektörümüzün öncü kuruluşu olarak biz de üzerimize düşen görevi yaptık. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra vitesi yükselttik. Bu yıl hedefimiz 60 bin sosyal konut üretmekti. Hain darbe girişimi yaşadık. Ama biz konut hedefimizi eksiltmedik. 60 bin konut hedefimizi yıl sonu geldiğinde 64 bin olarak gerçekleştireceğiz. 2019 hedefimiz de 260 bin konut üretmek. 2023 hedefimiz ise 500 bin konuta ulaşmak” dedi. Turan’ın değerlendirmeleri şöyle:

HAMLE BAŞLATTIK DOĞU’YA 60 BİN YENİ KONUT:
“Doğu ve Güneydoğu’da alt gelir grubuna yönelik yaklaşık 150 bin sosyal konut yaptık. Gelecek üç yılda yaklaşık 60 bin konut daha yapmayı hedefliyoruz. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım tarafından açıklanan, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yatırımlar için bedelsiz arsa verilmesini, fabrika binasının da devlet tarafından yapılıp teslim edilmesini içeren teşvik planı kapsamında, hem arazi geliştirilmesi hem de inşa edilecek sanayi binalarıyla ilgili, bir paydaş olarak idaremizin de üzerine düşen görevler olacaktır. İdare olarak üzerimize düşeni en hızlı ve en iyi şekilde yapmaya hazırız. Bölgede terör sebebiyle birçok il, ilçe ve kasaba ciddi zarar gördü. Şu anda acil bir plan olarak Diyarbakır, Şırnak, Mardin’de konut ihtiyacını karşılamaya yönelik büyük bir hamle başlattık. Bu illerimizde vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak konutlarımızın bir kısmını bu yılın sonunda teslim edeceğiz. Şu anda Diyarbakır’da 4 bine yakın konut inşaatımı devam ediyor. Bunun üzerine de her ay 500 konut ekliyoruz.”

SİT ALANLARINA KORUMA:
“Doğu ve Güneydoğu’da konut inşasında önceliğimiz yerel olanın, tarihin, sit alanlarının korunmasıdır. Özellikler Diyarbakır-Sur gibi birçok şehrimizde sit alanları var. TOKİ olarak bu şehirlerimize konut yaparken bunlara dikkat ediyoruz. Şanlıurfa Viranşehir ve Maşuk’ta yerel mimariyi barındıran ilimizin doğası, tarihi ile uyumlu, ilimize yeni değerler katacak projelerimiz devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde, tarihi dokuya zarar vermeden, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Mardin ve diğer şehirlerimizde projelerimiz devam ediyor. Mardin’de uyguladığımız proje, şehrin tarihi dokusunu geleceğe taşıyacak.”

ASKERE GÜVENLİ KALEKOL:
“İdare olarak konut üretiminin yanında kamunun ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını da yapıyoruz. İdare olarak kamu kurumlarını da unutmuyoruz. Kullanım ömrünü tamamlamış kamu binalarını yeniliyoruz. Birçok kurum için modern ve kaliteli hizmet binalar inşa ettik ve ediyoruz. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapımı devam eden Kalekol’lar sayesinde askerlerimiz daha güvenli, sağlam yapılarda görev alacak. Devletimizin bize görev verdiği her alanda çalışmaya devam edeceğiz.”

Demokrasi şehitleri için konut yapılacak
“Şehit ve gazi yakınlarına da nerede isterlerse çekilişsiz kurasız konut veriyoruz. Şehit ve gazi yakınlarına bugüne kadar bin 577 adet konut, 573 milyon lira da sıfır faizli konut kredisi verdik. Biz parayı veriyoruz, maaşlarından 4’te bir oranında kesilerek borcunu ödüyorlar. Sadece 2016 yılında 870 şehit yakını ve gazimize faizsiz para verdik. Demokrasi şehitlerimiz de bu haklara sahipler ama onlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.”

SURİYELİLER’E ÖZEL PROJE
“TOKİ olarak yurt dışında tamamen yardım amaçlı konut, eğitim ve sağlık tesisleri üretip ilgili ülkelere teslim ettik. Suriye’nin yeniden inşasında görev verildiği takdirde üzerimize düşeni yaparız. İdare olarak iki yıldır yerel mimari ve yatay mimari ile konut üretiyoruz. Mülteci kentinin inşası konusunda da yerel olanı dikkate alırız. Bölgenin iklimine, Suriyeli vatandaşlarının beklentilerine göre projelerimizi geliştiririz”.

FİNANSKENT’TE BAYRAM SONRASI TEMEL ATILACAK
“İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin (İFM) inşaatında çalışmalar devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) İstanbul Finans Merkezinde yapılacak binalarını TOKİ olarak inşa edeceğiz. Her iki binanın temellerini bayramdan sonra atacağız. Toplam 3 milyon 200 bin metrekarelik projede çok sayıda paydaşın inşaatı devam ediyor. BDDK ve SPK’nın binalarını biz yapacağız. Bunlar toplam alan içerisinde yaklaşık 700 bin metrekareye yakın inşaat alanını yapıyor. Yaklaşık 1,5-2 milyar liralık yatırım. BDDK ve SPK’nın inşaatları şu anda fiili olarak başladı. Temelini aslında geçen hafta atacaktık ama bayram sonrasında bu iki binanın temelini de atacağız. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binası için de şu anda projeler hazırlanıyor.”

TERÖR HASARINA ÇÖZÜM
“Terörden hasar bölgelerde TOKİ olarak çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şehir merkezlerinde eğer devletimiz karakol yapılması konusunda bize görev verirse bunu yerine getiririz. Bunun için yeterli tecrübe ve birikime sahibiz.”

Star