TOKİ üretimde yılda 50 bin konutu aştı!

Mehmet-Ergün-Turan

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, bu yıl, ihalesi yapılan 38 bin 855 konuta ilave olarak ihale tarihleri belirlenenlerle birlikte 50 bin konutun aşıldığını belirterek, “Böylelikle TOKİ olarak tarihi bir rekora imza attık.” dedi.

TOKİ Başkanı Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu olan idarenin, 81 ilde 600’ü aşkın şantiyede sosyal yaşam projeleriyle dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ettiğini söyledi.

Dar gelirli vatandaşlar için “dost eli” bir kuruluş olduklarını belirten Turan, “Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Yıl içerisinde 38 bin 855 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 50 bin konutu aştık. Böylelikle idare olarak tarihi bir rekora imza attık.” ifadesini kullandı.

Yeni yerleşimler, yeni şehirler inşa ettiklerini belirten Turan, şöyle konuştu:

“2016 yılı içerisinde 104 ihalede 38 bin 855 konutun ihalesini gerçekleştirdik. 13 bin 162 konutun ihale tarihlerini belirledik. Böylelikle 52 bin 17 konutun ihalesini yapmış olacağız. Bu konutlarımızı tamamladığımızda yaklaşık 200 bin vatandaşımız TOKİ konutlarında oturacak. Bu sayı yeni bir şehir demektir. İdare olarak ülkemizde bazı şehirlerimizde büyük yaşam alanları inşa ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.”

Geçmişte acil barınma ihtiyacına göre tek tip konut ürettiklerini söyleyen Turan, bugün ise birbirinden farklı, yatay mimari ile konut ürettiklerini vurguladı.

“Konut üretim sürecinde nicelik kadar nitelik de önemlidir” diyen Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık birbirinden çok farklı tiplerde konut üretiyoruz. Ulusal mimari yarışmalarının projelerini de inşa ediyoruz. Anadolu’nun birçok yerinde konutlarımızın yapımına devam ediyoruz. Bu konutlarımızın örnekleri olan Nevşehir-Ürgüp konutlarımızı tamamlayıp teslim ettik. İzmir-Çeşme konutlarımız bitme aşamasına geldi. Devam eden projelerimizin tamamlanması ile birbirinden çok farklı, görselliği, kalitesi ile ön plana çıkan TOKİ konutları göreceksiniz.”

Başkentin konut ihtiyacını TOKİ gideriyor

Turan, İç Anadolu Bölgesi’nde yaşayan dar gelirli vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirterek, İç Anadolu’da 8 bin 528 konutun ihalesini tamamladıklarını aktardı.

İç Anadolu’da aldıkları yeni ihale tarihleri ile yıl içerisinde 16 bin 724 konuta ulaşacaklarını vurgulayan Turan, “Özellikle Başkent Ankara’da yoğun şekilde çalışıyoruz. Başkentin konut ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Başkentte yeni aldığımız ihale tarihleri ile birlikte 7 bin 70 sosyal konut inşa edeceğiz.” dedi.

Doğu ve Güneydoğu TOKİ ile inşa ediliyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun bir çalışma içinde olduklarına dikkati çeken Turan, bölgeden yoğun bir konut talebinin geldiğini aktardı.

Vatandaşların taleplerini karşılamak için vites arttırdıklarını söyleyen Turan, “İdare olarak en çok yatırım yaptığımız bölgelerimizin başında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri geliyor. Doğu ve Güneydoğu’yu inşa ediyoruz. Bunun için de yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğu’da 12 bin 107 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 14 bin 382 konuta ulaşacağız.” ifadesini kullandı.

Özellikle Güneydoğu Anadolu’da yatay ve yerel mimari konseptli konut inşa ettiklerini söyleyen Turan, “Güneydoğu’da 7 bin 580 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile Güneydoğu Anadolu’da yıl içerisinde 9 bin 602 rakamına ulaştık. Doğu Anadolu Bölgesi’nde de yeni ihale edeceğimiz konutlar ile 4 bin 780 konut rakamına ulaşacağız.” diye konuştu.

Akdeniz ve Ege’ye 11 bin 284 konut

TOKİ Başkanı Turan, Türkiye’nin turizm açısından önde gelen bölgeleri olan Akdeniz ve Ege’de de konut ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını vurguladı.

Turan, “Akdeniz Bölgesi’nde 2016 yılında 5 bin 753 konutun ihalesini tamamladık. Yapacağımız ihaleler ile 6 bin 690 konutu ihale etmiş olacağız. Ege Bölgesi’nde de turizm sektöründe çalışan özellikle dar gelirli vatandaşlarımız için projeler üretiyoruz. Ege Bölgesi’nde 4 bin 594 konutun ihalesini yapıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Karadeniz Bölgesi’nde yatırımlar devam ediyor

Karadeniz Bölgesi’nde özellikle yerel mimari ile bölgenin doğal yapısına uygun projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turan, Karadeniz Bölgesi’nin tamamında 5 bin 310 konutun ihalesini yaptıklarını belirtti.

276 konut içinde ihale tarihi aldıklarını aktaran Turan, 5 bin 582 konut rakamına ulaşacaklarını söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde sadece konut inşaatı yapmadıklarını aktaran Turan, stadyumlar ve sosyal donatılara kadar birçok yatırımın bölgede devam ettiğini ifade etti.

İstanbul’da kentsel dönüşüm olacak

Turan, Marmara Bölgesi’nde ise özellikle Bursa ve Kocaeli gibi illerde konut yapımına devam ettiklerinin bilgisini verdi.

İstanbul’da kentsel dönüşüm ile rezerv konut yapacaklarını dile getiren Turan, yeni dönemde “Marmara’nın incisi” İstanbul’da seslerinin daha gür çıkacağı aktardı.

Marmara Bölgesi genelinde bu yıl içinde 2 bin 917 konutu ihale ettiklerini de belirten Turan, “İstanbul’da 16 ilçede aktif kentsel dönüşüm yürütüyoruz. İstanbul ve Balıkesir’de iki projemiz için ihale tarihi aldık. Böylelikle 4 bin 45 konut rakamına ulaşacağız.” dedi.

AA