TOKİ emekli projelerine başvuracaklar dikkat!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen 50 bin sosyal konut kampanyasında emeklilerin başvuru dönemi dün (26 Mart 2019) başladı. TOKİ emekli başvuruları 5 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecek.

67 şehirde hayata geçirilecek olan TOKİ 50 bin sosyal konut kampanyasında başvurular Halk Bankası ile Ziraat Bankası tarafından kabul ediliyor. 2+1 ve 3+1 dairelerin yer aldığı TOKİ 50 bin konut projesindeki 2+1 daireler 116 bin 400 lira, 3+1 daireler ise 170 bin 720 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı.

Peki emeklilerden ne gibi şartlar isteniyor? Borcu olan emekli TOKİ’ye başvuru yapabilir mi? İşte merak edilenler…

Borcu olan emekli TOKİ’ye ucuz konut için başvuru yapabilir. TOKİ, emekli vatandaşlardan istediği şartları sağlamasını istiyor. Bu şartların sağlanması durumunda başvurular kabul ediliyor.

TOKİ emekli projelerine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 1. T.C. vatandaşı olması,
 2. Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
 3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının
  bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).
 4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.)
 5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
 6. Vefat eden emeklinin, emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç.)

TOKİ emekli başvuru belgeleri;

 1. Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
 2. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazı.

Yukarıda yer alan belgeler dışında gerekli görüldüğünde ek belgeler istenebilecek.

TOKİ emekli başvuru işlemleri Başvuru sahipleri;

 1. Nüfus Cüzdanı ve Emekli Kimlik kartı ile birlikte TOKİ tarafından belirlenen tarihler arasında T.Halk Bankası A.Ş.’nin Mersin ilindeki şubelerine başvuru yapacaklardır.
  Taahhütname, Banka tarafından numaralandırılarak başvuruda istenilen evraklarla teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.
 2. Başvuru işlemleri sırasında 500 TL başvuru bedeli alınacaktır.
 3. Kimlik tespiti için Nüfus Cüzdanı ibraz etmek şartı aranacaktır. Başvurular şahsen yapılacaktır.