TOKİ 2020 ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) başlattığı 100 bin sosyal konut projesi için başvuru dönemi geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Başvurularını e devlet üzerinden gerçekleştiren vatandaşlar şimdi çekiliş tarihine odaklandı. Hürriyet’te yer alan habere göre, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde başvurularını tamamlayanlar TOKİ çekilişi İstanbul Ankara ve diğer illerde ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki TOKİ 100 bin ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ projelerine başvuran 1 milyon 137 bin 982 kişinin bulunduğu  ildeki kura çekilişinin ne zaman yapılacağına yanıt arıyor. İşte detaylar…

TOKİ KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
TOKİ’nin ‘Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesi başvuruları 16 Aralık’ta sona erdi. Projelere 1 milyon 137 bin 982 başvuru yapıldı. Binlerce kişiye uygun fiyatlarla konut sahibi olma imkanı sağlayan sosyal evler, kura yöntemiyle sahibine ulaşacak. Gerekli işlemleri ve belgeleri tamamlayan vatandaşlar şimdi heyecanla TOKİ kura çekilişi sonuçlarını bekliyor.

TOKİ 100 bin kura kura sonuçları herhangi bir aksilik olmaması halinde şubat ayı içerisinde açıklanacak.

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

EN FAZLA KONUT İSTANBUL’DA
Sosyal konut hamlesinde en büyük payı alan İstanbul’da 10 bin konut yapılacak.

İstanbul’dan sonra en fazla konut 5 bin 200 adetle Gaziantep’te inşa edilecek. Ankara ve Konya’da 4 bin, Balikesir, Denizli, İzmir ve Şanlıurfa’da 3 bin 500, Bursa’da 3 bin 200, Kocaeli, Kayseri ve Eskişehir’de 3 bin sosyal konut yapılacak.