Tekirdağ Süleymanpaşa’da 199 bina yıkılacak!

Ekrem Eşkinat,

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, düzenlediği basın toplantısında, yıkım kararlarında kurallara uygun hareket ettiklerini belirterek, “Kurallara uyuluyor olunması lazım, bir şehrin imar planı yapılıyorsa o plana uyulmalı. İmar ile ilgili TBMM’de çıkan kararlara uygun çalışma yapmak lazım” dedi.
Başkan Eşkinat, bugüne kadar yapılan bütün yıkımların yasal sürecin sonunda gerçekleştiğini anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Bugüne kadar Süleymanpaşa Belediyesi’nin yıkım kararına yapılan herhangi bir itiraz mahkeme tarafından kabul görmedi. Çünkü kanun çerçevesinde yapılan işlerdi bunlar. Bizim göreve başladığımız tarihten itibaren aldığımız bütün kararların tamamını uyguladık, 200 civarında binanın yıkımı gerçekleşti. Bunların 38 tanesini biz yıktık gerisini vatandaşlarımız tebligata uygun davranarak kendi yıkımlarını kendileri gerçekleştirdiler. Yeni yıkım kararı alınan 199 adet bina içinde, bir kısmı ilave kat, bir kısmı ilave çatı, bir kısmı yandan genişleme farklı özellikleri var, bunlarda, yapılan ihale ile yıkıma tabi tutulur hale geldi. Süleymanpaşa Belediyesi’nin imarıyla ilgili hiç kimsenin endişesi olmasın aynı biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Bu dönemi de hiç taviz vermeden tamamlayacağız.”

Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Berkay Çakır da, daha önce 200 adet yıkımın gerçekleştirildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bizim dönemimizde yıkılmış 200 tane yapı var, biz bunların sahiplerine karşı da sorumluluk altındayız. Kararı onlara uyguladığımız gibi diğerlerine de uygulayacağız. Bu yıkımları yapacak ekipmanımız olmadığı için yıkımları yapmak için ihaleye çıktık, bu ihalede yaklaşık bir milyon bedelli bir ihaleydi. İhale 730 bin liraya sonuçlandı bu 199 yapının yıkılmasında. Şöyle bir algı da var. Deniliyor ki: ‘199 adet bina komple yıkılacak’ öyle bir durum yok. Bunların bir çoğu çatı katı, bunlar da özel bir yıkım gerektiriyor, yıkımlardan dolayı sorun yaşayacak vatandaşlara da, kaymakamlık, valilik ve belediyemiz gerekli yardımları da yapacaktır.”

Çorlu Gazetesi