TEB’den konut kredisinde düşük faiz dönemi!

teb

Konut kredisinde faiz düşüşünün fitilini TEB ateşledi. Diğer bankaların da katılması bekleniyor. AK Parti’yi tekrar tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından siyasi belirsizliğin sona ermesi, ekonominin lokomotifi gayrimenkul sektöründe ilk meyvesini verdi. Bankalar konut kredisinde faiz oranlarını düşürmeye başladı. Türk Ekonomi Bankası (TEB), yüzde 1.29 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1.10’a indirdi. Son dönemde Merkez Bankası’nın fonlama maliyetini düşürmesi ve uluslararası piyasalardan borçlanmada sorun yaşamayan bankaların, önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK
Mart 2014’ten bu yana, Cumhurbaşkanlığı dahil 4 seçim yaşanması ve küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin belirsizlikler, konut kredilerinde frene basılmasına neden oldu. Mayıs 2013’te yıllık yüzde 8’e kadar gerileyen konut kredisi faizi, Haziran 2015 seçimlerinin ardından yüzde 14’e kadar yükseldi. Bankacılık sektörünün siyasi belirsiziğin ortadan kalkması ve fonlama maliyetindeki düşüşün devam etmesi halinde, kredi faizlerini düşürmeye devam etmesi bekleniyor. Tek parti iktidarı ile birlikte siyasi istikrarın devam etmesi, özellikle inşaat sektöründe yatırımları hızlandıracak. Bankacılık sektörünün de bu trende, faiz indirimleri ile destek olması bekleniyor.

KREDİLERDE FREN
Merkez Bankası verilerine göre, bankaların toplam konut kredi hacmi 23 Ekim 2015 itibarıyla 129.5 milyar lira seviyesinde. Konut kredilerinde son 5 haftalık artış, siyasi belirsizliğin etkisiyle binde 4’te kaldı. 2014 sonunda 114.4 milyar TL, 24 Ekim 2014’te ise 110.5 milyar TL olan konut kredisi hacmi, yıl başından bu yana yüzde 13.1, son bir yılda ise yüzde 17.2 büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun eylül verilerine göre, konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 azalarak 92 bin 483 adet oldu. Siyasi belirsizlik ve küresel likidite koşullarının etkisiyle faizde yaşanan yükseliş, ipotekli konut satışlarının ise yüzde 33.5 oranında azalarak 28 bin 684’e gerilemesine neden oldu.

3 SAATTE KREDİ
Tüm müşterilerine ödeme güçlerine göre farklı ödeme planları oluşturabildiklerine dikkat çeken TE B Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Tüm müşterilerimize yüzde 1.10 oranla konut kredisi faizi imkânı sunuyoruz. Bizim için önemli olan müşterilerimizin bütçesine göre kendisini zora sokmayacak en uygun çözümü üretmek. Kampanya ile sadece faiz oranını düşürmekle kalmıyor, müşterilerimize kredi talebi sonuçlanma süresiyle de kolaylık sağlıyoruz. Örneğin, maaşlı çalışan müşterilerimize özel olarak, gerekli evrakları tamamlamaları durumunda 3 saat içinde kredi sonucunu verebiliyoruz” diye konuştu.

Sabah

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*