Tapu masrafları ne kadar 2015?

OTExMzA5Mz-tapu-harci-2015
Bir gayrimenkulün alım satımının yapılması isteniyorsa tapu dairesine müracaat etmek gerekiyor. Tapu dairesinde taşınmaz mal alım satım işlemlerinin tamamlanması ve sorunsuz halledilebilmesi için gerekli belgelerin teslim edilmesi ve tapu masrafının ödenmesi gerekiyor.

Hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı evrakların temin edilmesi isteniyor.Satıcı için; Nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi, 6 aydan önce çekilmiş 1 adet fotoğraf, Temiz belgesi gerekirken;

Alıcı için; Nüfus cüzdanı aslı ya da fotokopisi, 6 aydan önce çekilmiş 2 adet fotoğraf, Belediye rayiç belgesi ve tapunun aslı veya fotokopisi, ödemede kredi kullanılmış ise, ipotek evrakları gerekli görülüyor.Peki tapu masrafları ne kadar 2015? diyorsanız işte yanıtı..

Tapuda ödenecek masraflar arasında hem tapu harcı hem de döner sermaye masrafları bulunuyor. Ayrıca emlakçı ile birlikte gerçekleştiren ev alım satım işlemleri için emlakçıya satış bedeli üzerinden, alıcı ve satıcıdan yüzde 2’şer + KDV ödeniyor.

Tapu dairesinde satış bedeli üzerinden hem alıcının hem de satıcının binde 20 oranında tapu harç ödemesi yapması gerekiyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2015 yılı Tarifesine göre yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile 82,50 TL olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.

Tapu masrafları nasıl hesaplanır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*