Tapu masrafları nasıl ödenir?

19116-20150317091059
Taşınmaz malların alım satım işlemleri için, tapu dairesinde verilen hizmetin karşılığında tapu masraflarının ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde, tapu devir işlemleri gerçekleştirilemiyor.

Tapuda gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından, gerçek satış bedeli üzerinden tapu masrafları hesaplanıyor. Tapu satış masraflarını hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödemesi gerekiyor. Ancak, bazı durumlarda uygulamada bu masraf sadece alıcı tarafından ödeniyor. Satının ödemesi gereken bu tapu masrafı ise satıştan düşülüyor.

2015 yılında tapu dairesindeki taşınmaz malların satış işlemlerinde, satış bedeli üzerinden satıcı ve alıcı için ayrı ayrı binde 20 oranında tapu masrafı tahsil ediliyor. .Peki “Tapu masrafları nasıl ödenir? Tapu masrafları nereye ödenir?” diyorsanız işte yanıtı..

Tapu dairesi taraflara tapu masraflarını ve ödenmesi gereken banka bilgilerini bir kısa mesaj ile bildiriyor.Tapu masrafları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi durumunda bankalar tarafından da tahsil olunabiliyor.

Aynı zamanda tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulaması bulunuyor.Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.

Tapu masrafları nasıl hesaplanır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*