Tapu döner sermaye harcı nasıl ödenir?

dönersermaye

Tapu döner sermaye harcı, kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölümlerin satış işlemlerinde ödeniyor. Peki, tapu döner sermaye harcı nasıl ödenir?
Tapu döner sermaye harcı nasıl ödenir?
Tapu döner sermaye harcı, kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölümlerin satış işlemlerinde; Tek işlemde bir adet bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise tahsil ediliyor.

Tek işlemde birden fazla bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise bağımsız bölüm sayısı adedince döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli olmayan taşınmazların satış işlemleri dahilinde tek işlemde bir adet taşınmazın satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Peki, tapu döner sermaye harcı nasıl ödenir?

Tek işlemde birden fazla taşınmazın satışı yapılıyor ise ilk taşınmaz için bir adet döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, ilave her bir taşınmaz için Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil ediliyor.

Döner Sermaye Hizmet Bedeli Hesabı: Yöresel Katsayı X Hizmet Bedeli

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2015 yılı Tarifesine göre yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile 82,50 TL olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor. İlave Hizmet Bedeli ise 11,00 TL olarak tespit ediliyor.

Tapu döner sermaye harcı, vergi dairesine ödeniyor. Ödemeler kredi kartı ile de yapılabiliyor.

 

Tapu döner sermaye yönetmeliği!

Işıl Seren KESKİN/Emlaktagundem.com

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*