TANAP projesinde çalışmalar durduruldu!

tanap

TANAP kapsamında Gölbaşı’nda boruların döşenmesi sırasında Roma Dönemi’ne ait kalıntılar bulunması nedeniyle çalışmalar durduruldu.

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki doğalgazını öncelikle Türkiye’ye ardından Avrupa’ya taşıyacak olan bin 850 kilometre uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında çalışmaların sürdüğü 20 ilden biri olan Ankara bölümünde ilginç bir olay yaşandı. Gölbaşı İlçesi Dikilitaş Mahallesi’nde çelik doğalgaz borularının yerleştirileceği kanal için dozerlerin kazı yaptığı sırada Roma Dönemi’ne ait yer altı odaları bulundu. Üzerinde Çatal Haç sembolleri bulunan odaların bulunmasının ardından bölgedeki boru döşeme çalışmaları sonlandırıldı.

EKİPLER ÇALIŞIYOR
Roma Dönemi’ne ve 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen odalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı ekipler incelemelerde bulundu. Yer altındaki kalıntıları inceleyerek figürleri fotoğraflayan ekipler, konu ile ilgili detaylı çalışma başlattı. Uzmanlar odaların mezar olması ihtimali üzerinde duruyor.

DUVARDA FİGÜRLER VAR
Ekiplerle birlikte yer altı odalarına inen bir mahalleli, “İçeride 4 adet oda var. Duvarları oldukça düzgün yapılmıştı. Herhangi bir bozulma yoktu. Duvarlarda haç ve buna benzer bazı figürler vardı” diye konuştu.

DETAYLI ARAŞTIRMA YAPILMALI
SABAH Ankara’ya konuşan Dikilitaş Mahallesi Muhtarı Ercan Öztürk, “Mahallemizde böyle kalıntıların bulunması bizi gerçekten heyecanlandırdı. Yaşadığımız bölgede çok sayıda tescilli yapı var. Eğer mezar varsa mutlaka etrafında da farklı tarihi yapılar vardır. Biz buranın detaylı bir şekilde araştırılmasını istiyoruz. Turizm açısından Ankara’ya katkı sağlanabilir” dedi.

Sabah