Sultangazi’ye 2 yeni yüksekokul geliyor!

cahit altunay

Sultangazi Belediyesi, eğitimle ilgili çalışmalarına da hız verdi. 27 okul daha inşa ederek lise sayısını artıran belediye, iki yüksekokul projesiyle de akademik hayatı ilçeye taşıyor.
LİSELERİN sayılarını 27’ye çıkardıklarını belirten Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, iki yüksekokul projelerini hayata geçireceklerini bildirdi. Altunay bu konudaki gelişmeleri, “Bir tanesi sağlık meslek yüksekokulu bir tanesi de yine İstanbul Üniversitesi ile anlaştığımız Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olacak. Şu anda biriyle ihaleye çıkıyoruz. İki fakülte için yerimizi hazırlıyoruz.
Bunların hepsi metronun geçeceği yol güzergahları üzerinde olacak. Sultangazi bir öğrenci, bir eğitim, bir bilim ilçesi olacak. Aynı zamanda bir bilim merkezini de hayata geçiriyoruz” şeklinde ifade etti.

Sultangazi’de nefes almanın eskiden zor olduğunu söyleyen Altunay, şöyle konuştu: Göreve geldiğimizde Sultangazi’de kişi başına 0.2 metrekare yeşil alan düşüyordu. Biz bunu 7 yıl gibi sürede 30 kat artırıp 6 metrekareye çıkarttık. Şimdi gençlere ve amatör spor kulüplerine sahalar yapıyoruz. Gençlerimizin daha nitelikli yerlerde oynamalarını, gidebilecekleri bir kulüpleri olmasını istedik. Kültür Merkezi içinde de kütüphanemiz yokEngelliler Kültür Merkezi tu. Şu anda açılan merkezde 50 bin kitap var. Bundan sonra isteğimiz yeni yapılan 650 yataklı bu hastaneye ek olarak Uğur Mumcu Mahallesi’nde 8 bin 200 metrekarelik sağlık binasını bitirmek. Ağız ve diş sağlığı hastanesini iki ay içinde açacağız.

İNSANLAR NEFES ALACAK
Yeşil alanlarla ilgili çalışmalarımız bitmiyor. 10-15 dönümlük yeri imarlı alam yeşil alana çeviriyoruz. O imarı başka yere taşıyoruz. Bunu yaparken ya yeri kamulaştırıyoruz ya da satm alarak belediyemize kazandırıyoruz. Yeni oyun alanları ve yeşil alanları çoğaltacağız. Bugüne kadar yeşil alanlarm imara açılması duyulurdu, biz imarlı alanları yeşile çeviriyoruz. Bu manada kent ormanları bize yeşil alan olarak büyük katkı sağladı. Şehir Ormanları’na yılda 2,5 milyonun üzerinde vatandaşımız geliyor. Şehirde önemli bir yeşil ihtiyacı giderildi. Ormanlarımızda hobi bahçeleri, izcilik kampları, at binicilik kursları yer alıyor. Hem içeride hem dışarıda çalışmalarımız sürüyor.

Onlarca çalışmayla Sultangazi’yi bambaşka bir çehreyle buluşturan belediye, iki yüksekokulun projesi üzerinde de çalışıyor. Sosyal alanlardan eğitime, sağlık hizmetlerinden spora kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Sultangazi Belediyesi, ilçe sakinlerinin de takdirini topluyor.

ESENTEPE karakol binasını etüt merkezi yapıyoruz” diyen Başkan Altunay şöyle konuştu: 50. Yıl Kültür Merkezi, Sultançiftliği Pazar konsepti ve ismetpaşa Pazar konseptinde de etüt merkezlerimiz var. Ma Bütün giderler ve imkanlar bize ait. Parası olana da olmayana kapımız açık. Okul harici ders alma isteyenler yararlanabiliyor. Merkezlerimiz okulların açılmasıyla hayata geçiyor. Geçen sene iki bin civarında öğrenci buralardan faydalandı. Bu sayı şimdi daha fazla olacak. Orta son sınıf ve lise son sınıf öğrencilerimiz buralardan faydalanıyor. Bu sene öğrencilerin sayısının 5 binlere varacağını tahmin ediyorum.

Beş yılda 27 okul yaptıklarını hatırlatan Başkan Altunay eğitime verdikleri önemi vurgulayarak şöyle konuştu: Şimdi sekiz okulumuz daha ihaleye çıkıyor. Bu sayı 35’e çıkacak. Önümüzdeki kalan sürede bunu 50’lere çıkartabilirsek iki dönemde cumhuriyet tarihinden daha fazla okul yapmış olacağız. Bu elbette yeterli değil.

Akşam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*