Siyasi iktidar gayrimenkul sektöründe bahar havası estirecek!

TCDD'den satılık 106 gayrimenkul!

AA muhabirine seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uyan, gayrimenkul sektöründe özellikle konut yatırımcısının belirsizliklerden hiç hoşlanmadığını ifade etti.

ercan

Belirsizlik dolayısıyla seçim sonrasına ertelenen yatırımların, tüm ekonomide olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de iç talepte bir daralmaya yol açtığını dile getiren Uyan, şunları kaydetti:

“Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte çok kısa bir süre içinde hükumetin kurulacağını ve tekrar istikrarın hakim olduğu günlere döneceğimizi öngörüyoruz. Hükumetin kurulması ve istikrarın devam etmesiyle gayrimenkul sektöründe bir bahar havası esecektir. İstikrar, şüphesiz sadece gayrimenkul sektöründe değil tüm piyasalarda olumlu bir hava esmesini sağlayacaktır.

Öncelikle seçimlere odaklanan iç piyasanın artık rahatlayarak hareketlenmesini bekliyoruz. İç piyasa tek parti iktidarının verdiği güvenle canlanacaktır. Seçimin ertesinde hep birlikte gördüğümüz gibi dövizde düşüş başladı. Hükumetin seçimden önce vadettiği yabancıya konut satışının döviz kazandırıcı hizmetler arasına girmesi, vergide yapılması hedeflenen düzenlemelerin de devreye girmesi, emekliler başta olmak üzere alt gelir grubuna yönelik vaat edilen konut hamleleri ve en önemlisi oluşan pozitif havayla sektörün daha da hareketleneceğini rahatlıkla ifade edebiliriz.”

Uyan, uluslararası piyasalara bakıldığında faizlerde kısa ve orta vadede ciddi bir indirim beklemenin yanıltıcı olacağını kaydetti. Sektöre ivme veren en önemli unsurun, tek parti iktidarının oluşturduğu pozitif enerji olduğunu belirten Uyan, “Seçim sonucuyla birlikte hissedilen güven ve istikrarla, vatandaşın düşük risk altında, uzun vadeli borçlanma kabiliyetinin artacağını söyleyebiliriz. Böylelikle ekonomideki kısa süreli durağanlık sona erecek, Türkiye’deki en güvenli liman olan gayrimenkul sektörü de hissedilir şekilde hareketlenecektir” değerlendirmesinde bulundu.

-“Sandıktan, piyasaların beklediği istikrar havasını yaratacak bir sonuç çıktı”

hamit demir

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de seçim sonucunda çıkan tek parti hükumetinin Türkiye’nin istikrarının devamına yönelik bir mesaj olduğunu vurguladı.

Bu mesajın, Türkiye’nin geleceği bakımından mutlu edici bir sonuç olduğuna işaret eden Demir, şunları söyledi:

“Sandıktan, piyasaların beklediği istikrar havasını yaratacak bir sonuç çıktı. Bir önceki seçimlerde görülen belirsizlik ortamı son 5 ay içinde Türkiye’de belirsizliklerle dolu bir dönemin yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi ortaya çıkan net tablo ile belirsizlikler ortadan kalkmış oldu. Bunun ilk etkisini bugün dolar kurunda görüyoruz. Bundan sonra ise faizlerin düşmesi ve piyasanın canlanması artık kaçınılmazdır.”

Demir, Türkiye’nin ekonomik istikranın siyasi istikrarla paralel bir seyir izlediğine dikkati çekti. Türkiye’nin 5 ay arayla yapılan 2 genel seçim geçirerek ekonomide ciddi bir sınav verdiğini dile getirdi.

Demir, şunları kaydetti:
“Piyasalarda zaman zaman dalgalanmalar yaşansa da gelinen noktada ekonomimiz hala dimdik ayakta. Hükumetin, önümüzdeki dönemde yapısal reformlara odaklanıp ekonomimizi büyütmek için adımlar atacağını, ülkemizin ve sektörümüzün önünü açacak çalışmalara odaklanacağını umuyoruz. Bundan sonraki süreçte barış ve kardeşlikle desteklenen ekonomik büyümenin yaşanmasını bekliyoruz.

İki yıldır aralıksız süren seçim atmosferinden nihayet çıkmış bulunuyoruz. Artık siyaset değil, ticaret konuşacağımız bir döneme girmiş bulunuyoruz. 2019 yılına kadar önümüzde bir seçim bulunmuyor. Bu dönemi iyi değerlendirip ülkenin refahını artırmalıyız. Siyaset, iş dünyasının önünü açmalı ve yeni reformlarla ekonomideki canlılık yakalanmalıdır. Bu şekilde önümüzdeki 2023 hedeflerini de gerçekleştirebiliriz.”

-“Türkiye şantiyeye dönüşecek”

özyurt
Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt ise “Yatırım ve istihdamın artacağı, büyümenin hız kazanacağı bir dönem başlıyor. Önümüzdeki 4 yılda Türkiye, gayrimenkul yatırımları açısından adeta bir şantiye görüntüsüne kavuşacak. Yatırımlar da, satışlar da artacak” ifadelerini kullandı.

Demokrasi adına başarılı bir seçimin geride kaldığını dile getiren Özyurt, seçim sonuçlarının herkes için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gayrimenkul sektörü açısından ilk etapta kentsel dönüşümün hızlanacağını belirten Özyurt, “Bulunduğu bölgede güvenli bir liman olan Türkiye, uluslararası yatırımcıların akınına uğrayacak. Yabancı yatırımcılar her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de güven endeksli pozisyon alıyor. 5 aydır ertelenen yabancı talebinin hem siyasi hem de ekonomik istikrarın sağlanmasıyla adeta baraj kapağı açılmış su gibi Türkiye’ye akacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

-“Herkes kaldığı yerden devam edecek”

bilent

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da Türk halkının bir kez daha oyunu istikrardan yana kullandığını dile getirdi.

Seçim atmosferi nedeniyle son birkaç aydır dövizin yükselmesi ve maliyetlerin artmasıyla yatırımların ertelendiğini belirten Dündar, “Seçim sürecinin geride kalması vatandaşın karar verme süreceğini de hızlandıracak. Şimdi herkes kaldığı yerden devam edecek. Gayrimenkul sektöründe hem yatırımlar hem de satışlar artacak” değerlendirmesinde bulundu.

Dündar, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*