Siverek imarı mecliste tartışıldı!

siverek

Siverek ilçesinin yaklaşık 2040 yılına kadar ilçenin imar konusunda nasıl bir değişim ve dönüşümle karşı karşıya kalacağı göz önünde bulundurularak hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde sert bir şekilde tartışıldı. İmar komisyonu, planın uzun süren çalışmalar sonunda hazırlandığını belirtirken muhalefet mensubu meclis üyeleri ilçe belediye meclis üyelerinin sürecin içine dahil edilmediğini, söz konusu planın ilçe gerçeğiyle uyuşmadığını belirtti.

İMAR KOMİSYONU RAPORU TARTIŞILDI
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayının dördüncü birleşim toplantısını Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında yaptı. Ek gündem maddelerinin kabul edilmesinin ardından Oturum Başkanı Kaytan, İmar Komisyonundan gelen 29 raporun toplu kabul edilmesi için öneri sundu. 29 tane komisyon raporunun kabul edilmesinin ardından raporların içeriği ele alındı. Siverek ilçesinin gelecek 25 yılını şekillendirecek olan 1/5000 ölçekli nazım imar planı mecliste sert tartışmalara neden oldu. Komisyon raporunun okunmasının ardından Demokrat Parti (DP) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Siverekli Cumali Bayram, söz konusu planın hazırlanmasında Siverek Belediye Meclisinin sürecin içerisine dahil edilmediğini ve Siverekli hiçbir belediye meclis üyesinin bundan haberi olmadığını söyledi. Planın Siverek’in 1/1000 ölçekli nazım imar planının göz önüne alınarak hazırlanması gerektiğini kaydeden Bayram, bu konuda çekinceleri olduğunu söyledi. Siverekli bir başka meclis üyesi ve aynı zamanda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şanlıurfa Büyükşehir Meclis Üyesi Sevinç İzol Özipek ise, planın Siverek’in bütün bileşenlerinin göz önüne alınarak hazırlanması gerektiğini kaydetti. Siverek’in tarım arazilerinin bu planla imara açılacağını vurgulayan Özipek, planın ilçenin gelişmesine yönelik olmadığını dile getirdi.

YILMAZ, BÜTÜN TARAFLARLA GÖRÜŞTÜKLERİNİ SÖYLEDİ
Bu açıklamalardan sonra söz alan Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, göreve geldikleri günden bu yana üç ilkeye önem verdiklerini söyledi. Genelin yararını gözetleyen, eşitlikçi ve adalet gibi ilkelere riayet ettiklerini belirten Yılmaz, hazırlanan planla ilgili olarak Siverek’te toplantılar yapıldığını, Belediye Meclis Üyesi Bayram’ın da birkaç toplantıya katıldığını söyledi. Yılmaz, teknik heyetle yapılan toplantıların yanında Siverekli mühendis, müteahhit ve hatta muhtarlarla toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi.

BÜTÜN İLÇELER İÇİN AYNI PLAN TEMENNİ EDİLDİ
Meclis üyesi Bayram’ın ‘plana detaylı zaman ayrılmadığı’ şeklindeki eleştirisine cevap veren Şanlıurfa Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Nihat Kılıç ve AK Parti’li Komisyon Üyesi Cihan Canbeyli plan üzerinde yaklaşık bir buçuk yıldır çalışıldığını ve bunu bütün ilçeler için aynı planı dilediklerini söyledi.

OY ÇOKLUĞYLA GEÇTİ
Söz konusu tartışmalar uzayınca Oturum Başkanı Kaytan, planla ilgili sürecin devam ettiğini, itiraz sürecinin olduğunu ve bu planı hazırlayanların başta Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz olmak üzere büyük bir yükün altına girdiklerini söyledi. Plana ilişkin eleştirilere göğüs gerilmesi gerektiğini dile getiren Kaytan, komisyon raporunu oylamaya sundu. Söz konusu rapor iki çekimser ve DBP’li üyelerin ret oylarına karşı oy çokluğuyla kabul edildi.

Gazete İpekyol