Şehirler için master planların hayata geçirilmesi gerekiyor!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


murat kurum

Emlak Konut Genel Müdürü Kurum, dönüşüm uygulamalarının konutlar düzeyinde olduğunu belirterek, “Şehirler için master planların hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi
2012’den bugüne devam eden kentsel dönüşüm hamlesinde master plan dönemi başlıyor. Kentsel dönüşümde, rezerv alanlar oluşturularak örnek şehirler kurulmasını esas alan master plan dönemine geçiliyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Murat Kurum, mevcut dönüşüm uygulamalarının konutlar düzeyinde hayata geçirildiğini hatırlatarak, bunun doğru bir uygulama olmadığını ve şehirler bazında master planların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Dönüşüm hızlanmalı Kurum şöyle konuştu: “Nüfus hızla artıyor. Dönüşümün hızlanması bunun da tek elden yönetilmesi gerekiyor. İstanbul’u jeopolitik olarak inceledik, afet riskli alanları taradık, sit alanlarına baktık. 10 bin hektarlık bir rezerv alan oluşturduk. Burada 500 bin konutluk örnek bir şehir yapabiliriz. Bu da İstanbul’daki 2 milyon riskli alanın yüzde 25’ine tekabül eder. İnsanları buraya transfer ederek şehirde kentsel dönüşümü sağlayabiliriz.”

SÜPER KENTLER GELİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ikinci nesil kentsel dönüşümün başlatıldığı bilgisini verdi. İlk örnek projenin Eskişehir’de 75 bin metrekarelik rezerv alanda başlatıldığını aktaran Gürgen, “Eğitimden jeopolitik risklere kadar her şeyin hesaplandığı, kendi enerjisini üreten, suyun tasarruflu kullanıldığı, katı atık merkezleri olan, üçte ikisi yeşil alanlardan oluşan çevre dostu bir şehir yapıyoruz. Buna da süper kent diyoruz. Son aşamaya geldik, onaylardan sonra hayata geçirelecek” dedi.


 

Sabah

, , , ,