Piyasa böyle giderse inşaatta bahar çiçekleri açar!

ATSO Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy

ATSO Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy, seçimlerin sonuçlanmasının ardından döviz ve borsada görülen istikrarın inşaat sektöründe de yansımaya başladığını söyledi.

7 Haziran seçimleri öncesinde başlayan ekonomik kriz inşaat sektörünü de etkilerken 1 Kasım seçimlerinin ardından ise normalleşme eyilimleri yaşanmaya başladı. İnşaat sektörünü değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy, “İnşaat sektörünün en canlı olduğu döneme denk gelen seçim süreci ister istemez bir olumsuzluğa neden oldu. Merakla beklenen seçim sonuçların açıklanmasının ardından ekonomi de normale dönmeye başladı. Dolar ve euronun düşmesi ve borsanın yükselişe geçmesi inşaat sektörünü olduğu kadar iş dünyasını da hareketlendirmeye başladı bile. Piyasaların düzelmesi ile istikrar devam eder. Bu istikrar da inşaat sektörünü yeniden bir yatırım aracı haline getirir, Piyasa böyle giderse inşaat sektöründe bahar çiçekleri açar” dedi.

EKONOMİK AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ
Halil Ersoy, “Seçimlerin etkisiyle borsa ve dövizlerde de olumlu gidişat başladı. Kurlar böyle devam ederse inşaat yatırım anlamındaki cazibesini devam ettirir, istikrar elbette her anlamda önemli. Ekonomik anlamda da istikrar sağlanacağı için inşaat sektöründe de güzel geri dönüşler oluşturur. Seçimleri geride bırakalı henüz birkaç gün olmasına rağmen hareketliliği yaşamaya başladık bile. Bu geri dönüşün erken olması da ekonomi açısından çok önemli”‘ şeklinde konuştu.

OLUMLU KIPIRDANMALAR BAŞLADI
Seçimlerin sonuçlanmasının ardından piyasaların olumlu yöndeki gidişatının inşaat sektörüne de pozitif olarak yansıtılacağı görüşüne katıldığını belirten Ersoy, “İstikrar, ekonomiyi etkiler, Böylece ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü de bu pozitif gidişattan nasibini alır. 7 Haziran seçimleri öncesinden itibaren ekonomide görülen olumsuzluk, inşaat sektörünü de hem satış hem de maliyet anlamında sarsmıştı. Ancak istikrarla birlikte bu kötü durum da iyiye gitmeye başlayacak. Hatta henüz çok erken olmasına rağmen olumlu anlamda kıpırdanmalar başladı. Tabi, dövizin yükselmesi konut maliyetlerini de arttırmıştı. Ancak ekonomide istikrar olunca alım gücü de yükselir. Bu nedenle beklenen canlanmanın önümüzdeki yılın ilk birkaç ayında da devam etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Antalya Hilal – Yalçın KÜÇÜK

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*