Önümüzdeki dönemde kur, faiz ve enflasyon düşecek!

Önümüzdeki dönemde kur, faiz ve enflasyon düşecek!

Ekonomiden iyi işaretler geldiğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Önümüzdeki dönemde kur, faiz ve enflasyon aşağı yönde beraber gidecek” dedi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015’te 700 bin kişiye ilave istihdam sağlandığını belirterek, “2016 daha bereketli olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak” dedi. AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Davutoğlu, ekonomik gelişmeler hakkında konuştu:

ZİRVEYE TAŞIYACAĞIZ: Büyüdük ve büyürken insanımızın ekmeğini de büyüttük, refah seviyesini de yükselttik. Krizden bu yana yaklaşık 6.5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Türkiye’nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Ekonomiyi büyüteceğiz ve vatandaşımızın refah seviyesini daha da yükselteceğiz. Türkiye’yi küresel ekonomide zirvelere taşıyacağız.

EKONOMİ BEREKETLENİYOR: Enflasyonu daha da aşağılara çekmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz asgari ücreti artırdığımızda, vaatlerimizi birer birer yerine getirdiğimizde felaket tellalları bunun enflasyon üzerinde büyük baskı oluşturacağını ve Türkiye’nin enflasyon kıskacına gireceğini ifade etmişlerdi. Onlar bilmiyorlar. Biz milletimize imkân verdikçe ekonomimiz bereketleniyor.

FAİZ AŞAĞILARA İNECEK: Önümüzdeki dönemde kur, faiz ve enflasyon aşağı yönde beraber gidecek. Yatırım ortamını iyileştirmeye, çalışanlarımızın hayat standartlarını yükseltmeye ve ekonomimizin rekabetçi karakterini güçlendirmeye devam edeceğiz.

SUR’DA ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK
Terör örgütlerinin tahrip ettiği şehirleri ruhunu, ahengini, tarihini, kimliğini koruyarak yeniden imar edeceğiz. Bölgede yapılacak çalışmalar ekonomiyi canlandıracak ve esnafımızın yüzü yeniden gülecek. Bu bağlamda çarşı kültürü özenle korunacak, Diyarbakır mimarisine uygun şekilde yeniden inşa edilecek. Cevatpaşa, İçkale, Fatihpaşa bölgeleri ile Alipaşa ve Lalebey mahallelerindeki tarihi doku ihya edilecek. Gazipaşa Caddesi üzerindeki işyerleri rehabilite edilerek ekonomik yapının canlanması sağlanacak. Bu çalışmaları orada yaşayan insanlarla birlikte onların rızasıyla yapacağız. Evleri yıkılan insanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının, ticaret erbabımızın, esnafımızın rızasını mutlaka arayacağız. Mülkiyet haklarına, ticari hayata, kültürel ve tarihi mirasa aykırı bir şey yapmayacağız. Demokrasi ve hukukun benimsendiği bir zeminde, sürdürülebilir kalkınmanın önünü daha da açmak için gereken tüm düzenlemeleri yapacaklarını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Dünya ekonomisine tam bir entegrasyon sağlayacağız” dedi.
Sabah