Müteahhitlik Hizmet Yasası çıkarılsın!

tahir tellioğlu

TOBB İnşaat Müteahhitleri Sektör Meclisi Başkanı Tellioğlu, inşaat sektöründe kontrolsüz bir artış olduğunu belirterek, “Hızlı büyüme tekstilciyi, otomotivciyi müteahhit yaptı” diyerek yasa ihtiyacına dikkat çekti.
Müteahhitlik Hizmet Yasası liyakatına göre iş yapan müteahhitlik sistemi için büyük önem taşıyor. Düzenlemenin yeni yasama döneminde çıkarılması gerekiyor” dedi. Tellioğlu, hazırlıkları süren Müteahhitlik Hizmet Yasası ile sektördeki çürüklerin eleneceğini söyledi. İnşaattaki hızlı büyüme karşısında tekstilcisinden otomotivcisine kadar birçok sektördeki insanların müteahhit olduğunu belirten Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOBB’un ortaklaşa hazırladığı Müteahhitlik Hizmet Yasası’na dikkat çekti. Önüne gelenin müteahhit olduğu bir sektörde meslek disiplininin sağlamanın çok zor olduğunu dile getiren Tellioğlu, şöyle konuştu:

“Üretimde kontrolsüz bir artış oldu. Sektörde bu manada kontrolsüzlük olduğunu söyleyebiliriz. Müteahhitlik Hizmet Yasası bu mesleğin gelişmesi, çalışanların eğitilmesi, adil bir İmar Yasası, yeterli yapı denetim sistemi, liyakatına göre iş yapan müteahhitlik sistemi için büyük önem taşıyor. Yasayla birlikte müteahhitlik sistemi kurumsallaşacak. Önüne gelenin müteahhit olduğu bir sektör olmayacak. Çünkü inşaata her sektörden yönelim var. Bu da inşaat sektörünün kontrolsüz şekilde büyümesine neden oluyor. Bu gereksiz büyüme de ekonomi için risk yaratıyor. 300 bine yakın müteahhitin yüzde 30’a yakını çürüklerden oluşuyor. Yasayla birlikte çürük müteahhitler elenecek. Böylece sektör disipline edilecek. Bu kapsamda, sektörümüzün disiplin altına alınması, gerekli vasıfları taşımayan kişilerin müteahhit olmasının engellenmesi sağlanmalıdır.”

Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*