Menderes Türel Antalya projelerini anlattı!

menderes türel

1 Kasım seçiminde herkes söyleyeceğini söyledi, seçim bitti taşlar yerine oturdu. Seçim öncesinde ve seçim sırasında olağanüstü bir çalışma temposu sergileyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, seçim sonuçlarını ilk kez SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış ile yaptığı sohbette değerlendirdi. 1 Kasım seçiminde partisinin Antalya’da birinci olmasında büyük katkısı olan Türel, kuşkusuz haklı bir gurur yaşıyor. Kanada’da yapılan ‘Çiçek Açan Şehirler Yarışması’nda birinci olan Kaleiçi sokaklarındaki sohbetimiz sırasında seçimin önünü ve arkasını konuştuk. Öyle konular ortaya çıktı ki, tam bir seçim çalışması kitabına konu olur. Hele hele muhalefetin bazı ilçeleri sürgün yeri olarak göstermesi ve Türel’in oralara hizmetleri götürmesi ile ortaya çıkan sonuç. Sözü uzatmadan hemen neler konuştuk anlatalım.

BİZİM TEK DERDİMİZ ANTALYA
Son yıllarda eşi görülmemiş bir seçim zaferinin nasıl kazanıldığını sorduğum Başkan Menderes Türel, bunu hem belediye başkanı hem de eski bir milletvekili olarak, yorumladı. Başkan Türel, “Antalya’da Allah nazardan saklasın çok güzel bir birlik ve beraberliğimiz var. Yani muhabbetle, severek ve zevkle çalışıyoruz. Kendini akıllı zanneden bazı tiplerin aramıza nifak tohumu ekmeye çalışmasına gülerek bakıp, düşmüş oldukları acziyeti görerek ve işimize bakarak yolumuza devam ediyoruz. Derdimiz Antalya, sevdamız Antalya. Antalya’ya hizmet bizim için öncelik” dedi.

KAPTANIMIZ ÇAVUŞOĞLU
Toroslar’dan çıkıp Avrupa’yı yöneten Mevlüt Çavuşoğlu’nun kaptanlığının kendilerine büyük bir ivme sağladığının altını çizen Menderes Türel, “Geçmiş dönemde Sayın Lütfi Elvan Bey’in, özellikle projeler konusunda Antalya’ya katkılarını göz ardı edersek büyük haksızlık yapmış oluruz. Çünkü Lütfü Bey de Antalya’da çok önemli projeleri 7 Haziran seçimleri öncesinde gündeme taşıdı. Mersin’den aday olmasına rağmen Antalya’ya gelerek, ‘Vermiş olduğum sözlerin sonuna kadar arkasındayım’ diyerek bize önemli bir destek gösterdi” diye konuştu.

HALK HER ZAMAN DOĞRUYU SÖYLER
7 Haziran’da sandıktan çıkan sonucu iyi okuyup okuyamadıkları sorusunu yönelttiğim Türel, şu cevabı verdi: “Biz dersimize iyi çalışıyoruz. Özellikle sandıktan çıkan, seçmenin bize vermiş olduğu mesajları iyi almaya çalışıyoruz. Sonuçlar da mesajları iyi aldığımızı gösteriyor. Seçmenin mesajını doğru okumak lazım. Halk ne söylerse doğru söyler, biz ona inanıyoruz. Halkı hiçbir zaman küçümsemiyoruz. Halkı küçümseyen, gazete manşetlerinde seçim günü bir beyin resmi koyarak, ‘bu beyin size lazım, beyninizle gidip oyunuzu kullanın’ diyerek halkı hakir gören bir anlayış bizim hiçbir zaman defterimizde yazmadı. Biz seçim kazandığımızda da kaybettiğimizde de demokrasiye olan saygımızı ifade ettik. Ve hiçbir zaman halkımızı küçük gören bir anlayış göstermedik. Ama maalesef muhalefette zaman zaman bu noktada zafiyetler görüyoruz” diye konuştu.

İYİ GAZETECİYİM
Her seçim öncesi yaptırdığı anketlerde seçimin geleceğini iyi gören ve onları iyi analiz ettiğini bildiğimiz Türel’e bunu sorduğumda dikkat çekici cevaplar verdi. Türel bu soruyu şöyle cevapladı: “Halk her şeyin farkında. Fevkalade siyaseti takip ediyor. Belki çok konuşmuyor, sandıktan sandığa konuşuyo r ama doğru konuşuyor ve doğru mesaj veriyor. Antalya’da bu uyumlu birlik ve beraberlikle, sandıktan çıkan sonuçları doğru okuyarak ve tabiî ki bilimsel çalışarak, halkımızın nabzını anketlerden ölçerek devam ettik. Biz anketleri, içerisindeki mesajları görerek, yol haritamızı belirlemek için yaparız. Anketlerde sonuçlar sadece bir nedendir. Çok ciddi bir şekilde bu sonuçlar değerlendirmeye alınıyor, mahalle mahalle, sokak sokak nasıl bir projeksiyonla, nasıl bir politikayla yolumuza devam edeceğimizi belirliyoruz. Bu biraz da benim işim. Gazetecilikten geldiğim için ben anketlerdeki sonuçlara açıkçası çok bakmam, çapraz değerler dediğimiz, kimlerin bir kararı veriyorken, neden o kararı verdiğinin perde arkasını analiz ederek, karar verme yöntemlerini ölçmeye çalışırım. Sebep sonuç ilişkisi beni daha çok ilgilendiriyor.”

SÜRGÜN YERİ YAFTASI TAKTILAR
Seçim sonucundan nasıl bir analiz çıkardığını sordum Başkan Türel’e. Reformlardan girip Antalya’nın ücra köşelerine muhalefet partilerinin ‘Sürgün yeri’ yaftası yapıştırmasına kadar önemli noktaları anlattı. Bakın Türel neler söyledi: “AK Parti Türkiye’nin en reformist partilerinden bir tanesi. Reform yapmak AK Parti’nin en önemli dinamiğidir. 13 senedir, Türkiye’de akla hayale gelmeyen bir çok reformu gerçekleştirdik. Yerel yönetimlerde gerçekleştirdik, devletin yapılanması hakkında, bireysel hak ve özgürlükler konusunda bir çok reforma imza attık. Reform AK Parti’nin adeta enerjisidir. Bu reformların da halka yansıması noktasında analizleri doğru tahmin edip gidişatı iyi görmek lazım. Muhalefetin reformlara yönelik eleştirileri, o reformların karşılığını almaya başlayan halk tarafından tepki ile karşılanıyor. Örneğin Genel Başkan Yardımcılığı görevinde iken benim de katkılarımla hazırlanan Büyükşehir Yasası. Muhalefet partileri her reforma karşı çıktığı gibi buna da karşı çıktı. Yasa uygulamaya konulduktan sonra bunun getiri ve götürülerini görmeden muhalefet eleştirilerine devam edince, Akseki’de, Gündoğmuş’ta, Demre’de Korkuteli’de yapılan hizmetleri alan vatandaşlar, eleştirilere cevabı sandıkta veriyor. Biz Büyükşehir Yasası ile hizmet alanımıza giren bölgelere daha iyi nasıl hizmet edebiliriz diye planlama yaparken bir baktık ki muhalefet partileri bizi eleştirmeye çalışırken Gündoğmuş’a ve Akseki’ye ‘sürgün yeri’ diyor. Oralar Antalya’nın cennet köşesi. Biz oraların sürgün yeri olmadığını, yapacağımız hizmetlerle göstereceğiz dedik. Bugün bakın Antalya’da en yüksek oy aldığımız iki ilçe Antalya’ya en uzak Akseki ve Gündoğmuş. Gündoğmuş yüzde 55.80 ile en yüksek oy oranına sahip ilçe oldu, Akseki de yüzde 54.30 ile ikinci oldu. Muhalefet buralara ‘sürgün yeri’ dedi. Al bakalım sen sürgün yeri dersen, cevabını sandıktan alırsın. Gündoğmuş’a ilk defa sıcak asfaltı götürdük. Akseki’ye de sıcak asfaltı götürdük, otogar terminal binası yaptık. Oralarda mezbahalar açıyoruz. Çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Gündoğmuş’ta şimdi çok önemli bir kültür merkezi hizmet binasının inşaatına başlayacağız. Adeta 5 yıldızlı bir tesis olacak. ASMEK açtık. Sosyal projelerimizden istifade ediyorlar. Bizim hizmet etme gayretimizi gördükten sonra, muhalefetin de sürgün yeri nitelemelerini görünce, halk bunun cevabının verileceği yerin sandık olduğunu biliyor.”

ALANYA’YA SADECE BİZ ÖNEM VERDİK
Menderes Türel Alanya’daki durumu ise şöyle değerlendirdi: “Orada Mevlüt Bey Antalya’nın ve Türkiye’nin değil dünyanın önemli sorumluklarını taşıyan çok önemli bir bakanımız. Orada bir hanım kardeşimizi de Alanya’dan bir başka aday olarak gösterdik. Alanya’ya verdiğimiz önemi ifade eden bir durum. Bakıyoruz muhalefetin seçilebilecek sırada Alanya’dan milletvekili adayı yok. Alanya’da MHP’nin 4’üncü sıra adayı Cafer Uyar’ı kendi köyünde 300 farkla geçtik. Bunların hepsi bilinçli bir politikanın ürünü.”

SAÇLARINI SÜPÜRGE ETTİLER
AK Parti’nin seçimlere çok sıkı hazırlandığını ve parti içi büyük bir organizasyona sahip olduğunu sorduğumda Başkan Menderes Türel işin derslik püf noktalarını anlattı: “Burada elde edilen önemli bir başarı var. Bu başarı, öncelikle partinin gizli kahramanları dediğimiz, mahalle temsilcileri, sabahlara kadar oy çuvallarının başında uyumadan bekleyen sandık görevlisi kardeşlerimizindir. Bizim bu emeklerimiz, eğer o mahallelerdeki propagandalar olmasa, sandıkların başında bekleyen kardeşlerimiz olmasa, hiçbir şekilde başarıya ulaşmaz. Esas başarı onlarındır. Bunu özellikle ifade ediyorum. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Belediye meclis üyelerimiz adeta milletvekili adayı gibi çalıştı. İl Başkanımız Rıza Sümer müthiş bir orkestra şefiydi. SKM başkanımız Mustafa Atılgan 24 saat uyumadı. Gece ne zaman arasak SKM’deydi. Bütün ilçe başkanlarımız, AK Partili belediye başkanlarımız çok çalıştı. Kadın kollarımız ve gençlik kollarımız adeta saçını süpürge etti. Ev ev, mahalle mahalle, sokak sokak gezildi. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü öyle sıkı bir çalışma yaptı ki, Kepez’de oylarımız yüzde 5 oranında arttı. Bunların hepsi bir arada olunca, fevkalade ciddi bir çalışma sandıkta vatandaşlarımız tarafından teyit edildi. Bu işler çalışınca oluyor.”

TÜREL’DEN ADRESE TESLİM GÖNDERME
Aklıma selefi Mustafa Akaydın’ın Büyükşehir Yasası çıkacağı zaman söylediği “Böyle yasa mı olur. Antalya’dan Alanya’ya hizmet mi gidermiş” ifadesini araya sıkıştırıp sordum. Hiç lafı uzatmayan Türel, “Demek ki hizmet gidebileceği yere kadar gidiyor. 1.5 senede yüzde 15’lik artışları ortaya koyuyorsa o zaman buralarda hizmet ettiğinizde halk anlıyor ve karşılığını sandıkta veriyor. Alanya’da yüzde 16’lık artış. Bunda Alanyalı sayın Bakanımız Çavuşoğlu’nun da büyük etkisi var, önemli rol üstlendiğini söylememiz gerekir. Çok önemli katkısı vardır. Ama Alanya ile birlikte, Gündoğmuş’ta, Akseki’de benzer artışlar yaşandı. Aksu yüzde 16.5 ile oy artışında birinci sırada. Aksu 2B probleminin en çok yaşandığı ilçeydi. Muhalefet de 2B problemini kaşıyarak bu genel seçimlerde Aksu’da kampanya malzemesi yaptı. Halbuki Aksu’daki vatandaşların yüzde 80’i tapularını cebine koydu. Siz bunu dahi iyi analiz edemeyip, 2B üzerinden siyaset yaparsanız, cebinde tapusuyla gezen vatandaş bunun cevabını sandıkta verir” diyerek adrese teslim bir gönderme yaptı.

ANTALYA’NIN HER YERİNDE BİZ VARDIK
Bazı ilçelerdeki artışın nedenlerini sorduğum Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı bu noktayı da şöyle açıkladı: “Her ilçemizde bir milletvekili adayımızın olması da bizim stratejik olarak yaptığımız bir planlamanın ürünü. En yüksek artışın yaşandığı Aksu’da bir milletvekilimiz Sayın Hüseyin Samani. Onun katkısını, Manavgat’ta yüzde 11’lik bir artış var ve İbrahim Aydın faktörünü göz ardı edemezsiniz. Finike’ye baktığımızda, 7’nci sıra adayımız Atay Uslu’yu görmezden gelemezsiniz. Finike’de seçim öncesi Cuma günü Atay bey ile dağ dağ gezdim. Ernes oranın en uzak köyüdür ve oraya kadar gittik. Kendi mahallesinde toplantı yaptık. Orada dedim ki, ‘Atay kardeşiniz 300-500 oyla ya milletvekili olacak yada kalacak. Ama yarın sizin kardeşiniz, bu kadar oy farkıyla vekilliği kaçırırsa çok üzülürsünüz. Kendi mahallenizin çocuğunu parti ayrımı gözetmeden meclise göndermelisiniz’ dedim. İki gün sonra 518 oy farkla meclise girdi.”

BEN ZAMK GİBİYİMDİR
Sohbetimizin sonuna gelirken Türel’e “Yerel seçimlerin hemen ardından genel seçim, ardından erken seçim oldu. Şimdi güçlü bir iktidar var. Yerel yönetimle iktidar arasında bir uyum var. Antalya yatırımları şaha kalkar mı?” sorusunu yönelttim. Türel, “Ben AK Parti’de yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptım. O nedenle biliyorum ki, AK Parti’nin anlayışında, yerel yönetimler arasında siyasi parti ayrımı söz konusu olmaz. Muhalefette istisnai de olsa başarılı belediye başkanları var. Sonuçta başarılı olan muhalefet belediye başkanları da AK Parti iktidarı ile çalışıyor. O zaman iş bilenin kılıç kuşananın. Sayın bakanlarımızla, sayın Başbakanımızla, sayın Cumhurbaşkanımızla, Ankara’da görev yaptığım süreç içerisinde de edinmiş olduğumuz ikili ilişkilerim ve dostluklar Antalya’nın önünün açılmasında büyük fayda sağlıyor. Bu kadar yakınlığımıza rağmen biz adeta muhalefet başkanı gibi bu arayışımızı sürdürüyoruz. Her gün Ankara ile en az 15 kere görüşüyorum. Ben zamk gibiyimdir, yapışırım, benim işim bitinceye kadar da çıkmam. Kapısında yatarım gerekirse. Benden önceki belediye başkanı, ‘Ben niye gidecekmişim Ankara’ya, Ankara benim ayağıma gelsin’ dedi. Vallaha Antalya için birisinin kapısında yatmam gerekiyorsa yatarım. Büyüklük taslarsanız, kaybeden Antalya olur. Ankara’ya gittiğimde, Antalya’nın hangi evrakı, kimin masasındadır bilirim. Gerekirse evrakı daire başkanının masasından alır, ‘Antalya Büyükşehir Belediyesi evrak memuru olarak, bunu genel müdüre beraber çıkartacağız’ diye espri yaparak genel müdüre, müsteşara, gerekirse bakana çıkartırım. Böyle bakmazsanız netice alamazsanız. Biz bu gayretleri Antalya için ortaya koyuyoruz” dedi ve sohbeti noktaladı.

DEV PROJELER YAPILACAK
Kısa sürede büyük işlere imza atıldığını sorduğumda Başkan Türel çok mütevazi bir cevap vererek, “Daha yolun başındayız. 1.5 senedir görevdeyiz, daha Antalya’ya ne projeler, ne önemli vizyon projeler gelecek” diyerek sohbetimize şu cümlelerle devam etti: “Boğaçayı, Konyaaltı Sahil Projesi, Tünektepe, kruvaziyer liman, üçüncü etap raylı sistem, yat limanları… Sayın Bakanımızın açıkladığı projeler var. Yeni kayak merkezleri, golf sahaları, Alanya Kongre Merkezi… Bunlar olduğunda Antalya’nın katma değeri bir anda katlanacak. EXPO tek başına 2 trilyon lira. Etrafındaki yatırımlarla 4 trilyonu buluyor. Bunların hepsi Antalya’nın zenginleşmesini sağlayacak. Proje yarışında tek başımıza kaldık. Muhalefet projelerden bihaber, tamamen çamur at izi kalsın politikası yürütüyor.”

DURMAK YOK YOLA DEVAM
AK Parti’nin ilçelerdeki artan oy oranlarını da Başkan Menderes Türel şu ifadelerde anlattı: “Yeni Büyükşehir Yasası ile bize bağlanan ilçeler arasında Antalya’da en çok oy artışı olan ilçelerimiz yüzde 16 ile Alanya, yüzde 15 ile Gündoğmuş, Akseki ve Korkuteli yüzde 14, Finike yüzde 13.5, Elmalı ve Manavgat yüzde 11. Bu ilçeler bize yeni bağlanmalarına rağmen en yüksek oy artışlarının yaşandığı ilçeler olmuş. 1.5 yılda yapmış olduğumuz hizmetlerle, halkımızın teveccühüne mazhar olmuşuz, ama yeterli görmüyoruz, daha iyisini yapacağız, bunlar bizi teşvik ediyor. Omzumuzdaki sorumluluğumuzu arttırıyor.”

KENDİLERİ İTİRAF ETTİ
1 Kasım seçiminde muhalefet partilerinin sahada çok görünmedikleri yolundaki iddiaları ise Başkan Türel şöyle değerlendirdi: “Sahada çalışan parti AK Parti’ydi. Enteresan bir şey paylaşayım. Bir muhalefet partisinin, makamını söylemeyeyim ama en önemli makamlarından bir isimle, seçimden 15 gün önce bir düğünde karşılaştık. Tabi fevkalade centilmen, medeni ilişkilerimiz var. Selamlaştık, konuştuk. ‘Nasıl gidiyor çalışmalar’ dedim, ‘Vallahi biz çalışmıyoruz, çalışan sizsiniz, biz sizi seyrediyoruz’ dedi. Bir partinin en sorumlu makamındaki kişilerden birisinden bahsediyorum. Acaba sorumluluğu değişti, görevi değişti mi diye de bir tereddüde düştüm. İçinizde arzu olmazsa, aşk olmazsa, bu olmaz. Biz milletin derdiyle dertlendiğimiz için bu hizmetler ortaya çıkıyor.”

CEMEVİNİ YAPACAĞIZ
Sohbetimiz sırasında kent merkezinde yapılan yatırımlara sözü getirdim. Türel, “5 sene Antalya’da çivi çakılmadı. İlk dönemimde 11 tane kavşak yaptım. Benden sonra bir tane kavşak yapılmadı. Ben 7 tane kavşağı, yürüyen merpenli ve engelli asansörlü üst geçitleri hizmete soktum, açılış dahi yapmadım. Benden sonra büyükşehir belediyesi projesi benim dönemimde çizilen bir yaya üst geçidi yaptı. Getirdi genel başkanına açılış yaptırdı. Hizmet fakirliğinden bu kadar gülünç bir duruma düştüler. Biz, bize oy veren vermeyen herkese hizmet edeceğiz. Biz Türkiye’yi ayrıştıran değil, birleştiren bir partiyiz. Menderes Türel, Antalya’ya en büyük camiyi de yapacak, ihtiyaç olacak bir yerde Cemevi de yapacak. Cami ve cemevi kesinlikle ayırmaz, birleştirir.”

ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLADIK
Konuşma arasında yeni bir seçim olacakmış gibi çalışmalara başladıklarını ifade eden Türel, “Biz sürekli bir arayış içerisindeyiz. Bizim için her seçim, bir başlangıçtır. Şimdi yeniden bir sonraki seçimin hazırlıklarına başlamış durumdayız. Açıklıkla söyleyeyim seçimlerin ertesi günü derhal belediyedeki tüm ekibimle birlikte aralıksız 8 saat toplantı yapmak suretiyle önümüzdeki süreci değerlendirip, halkımıza verdiğimiz sözlerin teyidi ve yerine getirilmesi hususunda yapacaklarımızı gözden geçirdik” diyerek önümüzdeki süreçte Antalya’da hizmet sağanağının yeniden başlayacağının sinyalini verdi.

Sabah Akdeniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*