Mega projeler ekonomiyi canlandırdı!

ÜLKEMİZ mega projelerle gelişmişliğini daha da ilerletmekte ve ekonomisini canlandırmaktadır. Özellikle 3. Havalimanı ve 3 Köprü gibi projeler ülkemize değer katmaktadır. Ülkemizin bu projelerini engellemek isteyenler oldu ise de başaramamışlardır.
Bu projelerin tamamlanması için elinden geleni yapan devlet projelerin bir an önce hayata geçirilmesi için desteklerini artırmaktadır.
Projeler tüm hızı ile devam ederken Asya ve Avrupa’yı 3, kez birbirine bağlayacak olan 3. Köprü’nün bitmesine de çok az kaldı. 3. Köprü için konuşulan ve yer alan haberlerde köprünü açılış dönemlerine göre sıralaması verilmiştir.
Yavuz Sultan Selim’de ulaşıma ilk önce karayolunun trafiğe açılacağı bildiriliyor.
3. Boğaz Köprüsü’nün inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Köprüde önce karayolu, sonra demiryolu trafiğe açılacak. Demiryolunun, 3. Havaalanı, Halkalı, Köseköy Sabiha Gökçen güzergahından köprüye bağlanması planlanıyor. Gelecek yıl tamamlanması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki çalışmalar havadan ve denizden görüntüledi. 600 kişinin görev aldığı şantiyede 24 saat çalışılıyor. Bir Türk kızıyla evlenmek istediğini dile getiren yüklenici firma Hyundai’nin Şantiye Mühendisi Teddy Hwang, “Dünyadaki en iyi köprüyü inşa ediyoruz, en geniş asma köprüyü yapıyoruz” dedi. Transit geçen ağır taşıtların şehir içi trafiğini ağırlaştırmasını önleyerek İstanbul trafiğine çözüm olması planlanan 4.5 milyar liralık dev 3.
köprü projesinde ekim ayı itibariyle her iki yakadaki kulelerde, betonarme imalatlar tamamlandı.
Betonarme tabliyede, betonarme imalatlar tamamlanırken, geçici iskelelerin söküm işleri devam ediyor. Betonarme tabliyede walkway (yaya yolu) yapımı da sürüyor. İki yakayı birleştirecek olan bin 408 m uzunluklu ana açıklık çelik tahliyenin 873 m’sinin imalatı tamamlanırken, kablo bilezikleri ve askı halatı üretimleri halen devam ediyor. Kuzey hatta 113 adet, güney hatta 113 adet halatın çekimi tamamlandı.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ile 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek.
Önce karayolu trafiğe açılacak Köprü üzerindeki raylı sistem çalışmaları sözleşmede öngörüldüğü şekilde karayoluyle eşzamanlı olarak bitirilecek.
Ancak köprü önce karayolu sonra demiryolu trafiğine açılacak. Raylı sistemin, Avrupa Yakası’nda 3. Havaalanı ve Halkalıya, Anadolu Yakası’nda da Köseköy Sabiha Gökçen güzergahından köprüye bağlanacak. Raylı sistem, Edirne’den izmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3.
Havalimanı da birbirine bağlanacak.
En uzun asma köprü IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapımı devam eden proje, taşımacılığın ve ticaretin geleceği olarak görülüyor. İlklerin köprüsü olacak 3. Boğaz Köprüsü, 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olması planlanıyor. 2013 yılında yapımına başlanan 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alacak. Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, 3. Boğaz köprüsü işini 8 Mart 2011 tarihinde ilan etmişti. Daha önce yapişlet-devret modeli ile 23 Ağustos 2011 tarihinde yapılacağı açıklanan ihalenin, şartnameyi satın alan şirketlerin erteleme talebinde bulunmaları üzerine 10 Ocak 2012’de yapılmasına karar verilmişti.
Ülkemizin bir adım öne gitmesini sağlayacak bu tür projeler her zaman aktif olmalı ve insanımızın hayatını kolaylaştırması için her zaman destek görmelidir.
Projelerin önüne konmak istenen engellerde her zaman bu projeleri daha güçlendirmeli ve daha büyüyerek bu gibi engellerin karşısında dimdik durulması gerekmektedir.
Ülkenin değerinin yükselmesi ve ülkenin gelişmesi için bu projeler her zaman hayata geçirilmelidir.
Ticari Hayat / Ayşe Böcüoğlu Bodur


, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje