Manisa’da 30 okul kapatıldı!

manisa

FETÖ/PDY’ye finansal destek sağladıkları gerekçesiyle 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde 2, Alaşehir İlçesi’nde 3, Kırkağaç İlçesi’nde 3, Kula İlçesi’nde 2, Salihli İlçesi’nde 5, Soma İlçesi’nde 3, Turgutlu İlçesi’nde 7 ve Yunusemre İlçesi’nde 5 özel okul olmak üzere 30 okul kapatıldı. Kapatılan okulların 3’nün anaokulu, 8’inin lise, 9’unun ortaokul, 10’unun ise Anadolu ve meslek lisesi olduğu belirtildi.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kapanan okulların nasıl kullanılacağı konusunda bir komisyon oluşturduklarını ve komisyonun çalışmalarını bitirdiğini ifade ederek, “Manisa’nın derslik ihtiyacını karşılamak amacıyla okulların tekrar devletin himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kullanılmasına karar verildi. Bu karar doğrultusunda okullarımız önümüzdeki eğitim öğretim yılında tekrar hizmete girecek. Bunun için çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bazı okullarımız ortaokul, bazıları ilkokul, bazıları ise Anadolu veya Fen Lisesi olarak hizmet verecek. İsimlerinin ne olacağı konusu ise önümüzdeki günlerde belli olacak” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ise okullara 15 Temmuz tarihindeki darbe girişiminde şehit olanların isimlerinin verileceğini dile getirdi.

Manisa’da kapatılan okulların isimleri şöyle: Akhisar İlçesi’nde Özel Eminbey İlkokulu, Özel Eminbey Ortaokulu, Alaşehir İlçesi’nde Özel Gaye İlkokulu, Özel Alaşehir Gaye Anaokulu, Alaşehir Özel Gaye Ortaokulu, Kırkağaç İlçesi’nde Özel Betül Anadolu Lisesi, Özel Betül İlkokulu, Özel Betül Ortaokulu, Kula İlçesi’nde Özel Ufuk İlkokulu, Özel Ufuk Ortaokulu, Salihli İlçesi’nde Özel Zuhal İlkokulu, Özel Zuhal Ortaokulu, Özel Salihli Önal Anadolu Lisesi, Özel Salihli Önal Ortaokulu, Özel Aytim Salihli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Soma İlçesi’nde Özel Birlik Anadolu Lisesi, Özel Birlik İlkokulu, Özel Birlik Ortaokulu, Turgutlu İlçesi’nde Özel Gündüzalp Anadolu Lisesi, Özel Gündüzalp Rabia Hatun Anadolu Lisesi, Özel Gündüzalp Anaokulu, Özel Gündüzalp İlkokulu, Özel Gündüzalp Rabia Hatun Lisesi, Özel Gündüzalp Rabia Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Zirve Gündüzalp Ortaokulu, Yunusemre İlçesi’nde Özel Şehzade Mehmet İlkokulu, Özel Şehzade Mehmet Anadolu Lisesi, Özel Şehzade Mehmet Anaokulu, Özel Şehzade Mehmet Fen Lisesi ve Özel Şehzade Mehmet Ortaokulu.
Yeni Asır