Maliye Bakanı’ndan enflasyon tahmini geldi!

naci ağbal

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TL’deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyirle geçen yılı yüzde 8.8 seviyesinde tamamlayan enflasyonun 2016’da emtia fiyatlarındaki düşük seyir ve mali disiplin ile bu yıl yüzde 7.5’e gerileyeceğini söyledi.

Ağbal 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nı TBMM Genel Kurulu’na sunuşunda yaptığı konuşmada, “Enflasyon 2015 yılında TL’de yaşanan değer kaybı ve gıda fiyatlarında kaydedilen yüksek oranlı artış nedeniyle hedefin üzerinde yüzde 8.8 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı Ocak ayında yıllık tüketici enflasyonu yüzde 9.58 olarak gerçekleşmiştir. Bu yükselişte gıda ve hizmet grupları ile fiyatı yönetilen-yönlendirilen bazı ürünlerde Ocak ayı başında yapılan ayarlamalar etkili olmuştur” dedi ve ekledi:

“Küresel emtia fiyatlarındaki düşük seyrin devamı, sıkı para politikası, mali disiplin ve döviz kurundan kaynaklanan olumlu baz etkisiyle enflasyonun 2016 yılında yüzde 7.5’e gerilemesini bekliyoruz.”

Ağbal, cari açığın makro ihtiyati tedbirler ve emtia fiyatlarındaki düşüş ile daralma sürecini devam ettirdiğini belirterek, “Türkiye çevresindeki jeopolitik sorunlar turizm gelişleri kanalıyla cari açıktaki iyileşmeyi sınırlasa da önümüzdeki dönemde ılımlı iç talep, önemli ticaret ortaklarımızda beklenen büyüme ve enerji fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle cari açığın daha da daralacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

OVP’de cari açığın GSYH’ye oranlara 2015’teki yüzde 4.5’ten yüzde 3.9’a, 2017’de yüzde 3.7’ye, 2018’de yüzde 3.5’e gerileyeceği öngörülüyor.

Ağbal konuşmasında mali disiplin politikasının önümüzdeki yılarda da uygulanmaya devam edileceğine de dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Mali disiplini cari işlemler açığını azaltmak, enflasyonla mücadelede elimizi güçlendirmek ve sürdürülebilir büyüme potansiyelini artırmak adına önem arz etmektedir. Nitekim iki genel seçimin gerçekleştiği 2015 yılında gerek merkezi yönetim gerekse genel devlet dengesinde elde ettiğimiz başarılı sonuçlar mali disiplin konusundaki duruşumuzu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca önümüzdeki dönemde mali disiplini daha da pekiştirecek yapısal reformlara imza atmaya devam edeceğiz.”
Hürriyet