M. Ergün Turan: Gelecek yıl 60 bin konut inşa etmeyi hedefliyoruz!

mehmet ergün turan
Turan, Birlik Vakfı Ankara Şubesi’ndeki konuşmasında, TOKİ projeleri hakkında bilgi verdi. Barınmanın, insanın en önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını vurgulayan Turan, 2002’nin TOKİ için milat olduğunu söyledi.

Ülkede 2002’den itibaren planlı kentleşme ve konut seferberliği başlatıldığını dile getiren Turan, TOKİ’nin de böylece yeni vizyona kavuştuğunu anlattı.

Turan, 2002’ye kadar geçen sürede kurumun 1 milyon konutu kredilendirdiğini ve 43 bin konut inşa ettiğini belirterek, “Türkiye’nin tamamında başlanan konut yapımıyla 13 yıllık süreçte yaklaşık 700 bin konut ve 8 bine yakın sosyal donatı ürettik” dedi.

Yurt genelinde 3 milyon vatandaşın TOKİ konutlarında yaşadığına işaret eden Turan, değişen talep ve beklentiler ışığında, gelecek yıllarda daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarını içeren TOKİ konutları konseptine geçeceklerini kaydetti.

Toplumda dayanışma kültürünü yaşatma arzusunun da bulunduğuna dikkati çeken Turan, “TOKİ olarak artık sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, mahalle kültürünün oluşmasına imkan tanıyan projeler üretiyoruz. Mahalle konsepti olarak tanımladığımız projelerimize bu yaklaşımla bakıyoruz ve onay veriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

TOKİ’nin kentsel dönüşüm kapsamında da yerel yönetimlerle büyük projeler başlattığını anlatan Turan, süreç içinde inşa edilecek konutların yüzde 40’ını, kentsel dönüşüm içerikli projelerin oluşturacağını bildirdi.

Turan, gelecek yıl 60 bin konut inşa etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AA