Libya müteahhitlerin ilgisini çekmeye devam ediyor!

Dünya Gazetesi köşe yazarlarından Kerim Ülker, bugünkü yazısında Türk inşaat sektörünün yurtdışı çalışmalarına değindi. İşte Ülker’in o yazısı…

Dünya müteahhitler liginde 2’nci sıradaki Türkiye’yi projeleriyle üst sıralarda tutan Libya’ya dönüşler yavaş yavaş başladı. Konuyla ilgili ilk haberi sizlerle şubat ayında paylaşmıştık. İlk adımı atan şirketin ENKA olduğunu, üstlendiği ve 1 milyar doların üzerinde bir maliyeti olan Libya’daki önemli enerji yatırımlarına kaldığı yerden devam kararı aldığını duyurmuştuk. ENKA’nın tekrar açtığı bu yola şimdilerde inşaat sektörünün diğer oyuncuları ile tekstil sektörü de katılıyor.

Libya’da önemli projeler peşinde koşan şirketler arasında Arap Baharı öncesinde Alarko Holding de vardı. Altyapı çalışmalarına odaklanan Alarko, ABD’li ortağıyla 1 milyar dolarlık bir projeyi üstlenmişti. Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada “Bizim için önemli bir pazardı Libya. Açılırsa çok pozitif olur. Orayı Türk müteahhitler domine ediyorlardı. Açılınca orayı batılı müteahhitler bize bırakırlar mı ondan emin değilim” demiş, ülkede bazı dengelerin değişebileceğini dile getirmişti.

Libya sadece müteahhitlik şirketlerinin değil, perakendecilerin de bir dönem ilgisini çekmişti. Başta Trablus olmak üzere birçok şehirde Türk markalarına ait markalar öne çıkıyordu. Ancak Arap Baharı ve Kaddafi’nin öldürülmesiyle birlikte ülkedeki istikrarsızlık Türkleri dönmek zorunda bırakmıştı. Bazı markalar ise mağaza açmak için yaptıkları görüşmeleri de rafa kaldırmak durumunda kaldı. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise Orka Holding’ti.

Damat, Tween, ADV markalarıyla tanınan Orka Holding, Arap Baharı öncesinde ülkede mağaza açmayı planlıyordu. Ancak iç karışıklar nedeniyle proje ertelendi. Şirketin Genel Koordinatörü Osman Arar, “Çalışmalarımıza başlamıştık. Mağazanın tasarımı, yeri hazırdı ancak savaş patlayınca vazgeçtik. Şimdi ise geri dönüşe hazırlanıyoruz” diyor.