Küçük dairelere olan yönelim İstanbul’da yaşanıyor!

süleyman çetinsaya

Artaş Grubu ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 1 Kasım seçim sonuçlarının piyasayı hareketlendirdiğini belirterek, 2016’nın 2015’e göre çok daha hareketli bir yıl olmasını beklediklerini ifade etti. “2016’da yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz” diyen Çetinsaya, yıl içinde Avrupa Konutları Başakşehir ve Avrupa Konutları Atakent 4 projelerini hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

2015 yılını nasıl geçirdiniz? 


2015 yılı seçimlerin etkisiyle geçen bir yıl oldu. Yılın son çeyreğinde de erken seçime gidilmesi, yatırımcıların bir kısmını beklemeye çeken bir dönem oluşturdu. Bu nedenle genel olarak bir durgunluk yaşandığı söylense de kendi adımıza; projelerimizdeki satışlarla ve aldığımız taleplerle hareketliliğin devam ettiğini gördük. Seçimlerden çıkan olumlu sonuç da piyasaları şimdiden hareketlendirdi.

Satışa sunduğunuz projelere ilgi nasıldı? 

GEÇTİĞİMİZ ay satışa sunduğumuz son projemiz Avrupa Residence & Office Ataköy’de yaşadığımız yoğunlukla, 3 hafta içinde projenin büyük kısmını sattık. Doğru yerde, doğru ve nitelikli proje geliştirdikten sonra Türkiye’de konutun satılamaması gibi bir durum yok. Ülkede hala ciddi anlamda konut açığı bulunuyor ve vatandaşlarımız da gayrimenkul yatırımına inanıyor. 2015’in geneline kendi açımızdan bakacak olursak; Avrupa Konutları TEM 2 projemizi ve ortak girişimlerle hayata geçirdiğimiz Tema İstanbul projemizi teslim ettik. Avrupa Konutları Kale projemizi lanse ettik ve kaba inşaatını tamamladık. Bununla birlikte yine ortak girişimle inşasına devam ettiğimiz Vadistanbul projemizin Bulvar etabının inşasında ve satışında büyük ilerleme kaydettik. Vadistanbul Bulvar projemizi Dubai’de Cityscape fuarında körfezli yatırımcılarla buluşturduk. Avrupa Residence & Office Ataköy projemizi lanse ettik ve 3 haftada büyük kısmını sattık. 2015 yılı bizim açımızdan gayet hareketli ve hedeflerimiz doğrultusunda geçen bir yıl oldu. 2015 yılında satışa sunduğumuz Avrupa Konutları Kale ve Avrupa Residence & Office Ataköy projelerimizde gayet başarılı satış grafikleri elde ettik. Satışı devam eden Vadistanbul ve Tema İstanbul projelerinde de beklentilerimiz doğrultusunda satış oranları yakaladık. Genel olarak 2015 yılı bizim için verimli geçti diyebiliriz.

2 YENİ AVRUPA KONUTLARI 

2016’ya dair beklentileriniz nasıl, yeni projeleriniz olacak mı? 

2016 yılının 2015’e kıyasla çok daha hareketli bir yıl olacağına inanıyorum. 2015, seçim beklentileri nedeniyle bazı yatırımcılarının yatırım kararlarını ertelediği bir yıl oldu. Bizim öncelikli temennimiz ülke ekonomisinin başarılı bir trend yakalayarak istikrarını sürdürmesi yönündedir. Türkiye’nin ciddi bir potansiyeli var. Bu potansiyele ve güce inanıyoruz. Aktif şekilde faaliyet gösterdiğimiz inşaat, turizm ve perakende sektörlerindeki yatırımlarımıza 2016 yılında da ara vermeden devam edeceğiz. Yıl içinde Avrupa Konutları Başakşehir projemiz ile Avrupa Konutları Atakent 4 projelerimizi de hayata geçireceğiz.

Küçük dairelere yönelim var 

Son yıllarda konuttrendlerinde nasıl bir değişim söz konusu? 

SON 10 yıllık dönemde İstanbul’da yapılan konut satışlarına bakıldığında 1+1 ve 2+1 dairelerin daha çok tercih edildiğini görürüz. Bunun en büyük nedeni yaşam tarzlarındaki değişikliklerle ortaya çıkan ihtiyaç farklılıktan olarak görülüyor. Bu değişim konut projelerinin geliştirilmesi anlamında büyük bir etken olacaktır. Ancak İstanbul içinde bu tercihlerin değişiklik gösterdiği noktalar bulunuyor. Avrupa Konutları markalı projelerimizde 1+1 ve 2+1 dairelere genellikle yer veriyoruz. Bu noktada planlamamızı yaparken; bölgeye ve bölgede yaşayan insanların ihtiyaçlarını gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin; Maslak’ta inşa ettiğimiz Eclipse Maslak, Ataköy’de inşasına devam ettiğimiz Avrupa Konuttan Ataköy gibi projelerimizde 1+1 ve 2+1 daire tipleri yoğunlukta. Fakat Florya’da inşa ettiğimiz Avrupa Konaklan Florya, Atakent’te hayata geçirdiğimiz Avrupa Konutları Atakent 1 – 2 ve 3 projelerimizde ise geniş daire tiplerine ağırlık verdik. Türkiye geneli açısından ise 1+1 ve 2+1 dairelere olan rağbetin arttığını söyleyemeyiz. Küçük dairelere olan yönelim genellikle İstanbul’da yaşanıyor. Bu anlamda müteahhit fiımaların; doğru lokasyonda, doğru konut çözümlemeleri geliştirmeleri gerektiğini söyleyebilirim.

 

Akşam Future&Trends Emlak

 

, , , ,

Hemen Teslim 5 proje